Plomby znane są od początków cywilizacji. Początkowo wykonywano je z gliny, a następnie z wosku i ołowiu. Ołowiane plomby na ziemiach polskich znane są od średniowiecza. Jednymi z najciekawszych są te znajdowane od 1864 roku u stóp drohiczyńskiej Góry Zamkowej. Datowane  na okres od XI do XIII wieku i opatrzone niezidentyfikowanymi symbolami w sporej mierze pozostają dla nauki zagadką.

Historia odciśnięta w ołowiu
Plomba z urzędu akcyzowego w Wielbarku. Pierwsza Połowa XIX w. Widoczny na niej jest monogram króla Fryderyka Wilhelma III

ZABEZPIECZYĆ PRZESYŁKĘ

Najważniejszą funkcją plomby było zabezpieczenie przesyłki. Stanowiły one też gwarancję jakości oraz dowód uiszczenia podatku. Wraz z rozwojem kolei niebywale wzrosła ilość przewożonych towarów. Niewielkie, lokalne zakłady przemysłowe w związku z importem tańszych i lepszych jakościowo produktów przywożonych z dużych ośrodków przemysłowych upadały, a na ich miejsce otwierały się nowe, również nastawione na sprzedaż towarów do odległych regionów kraju. W tym okresie na Mazurach upadały szklarnie, papiernie czy huty żelaza, a powstawały tartaki, a następnie mleczarnie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.