Wielkimi krokami zbliża się 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem. O planach dotyczących jej uczczenia oraz o nowym zagospodarowaniu historycznych pól opowiadał w szczycieńskim muzeum Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Szczytno to dobre miejsce na prezentację przygotowań do rocznicy grunwaldzkiej wiktorii; nasze miasto ma bogatą historię związaną z tym okresem dziejów, potem jeszcze utrwaloną w zbiorowej wyobraźni przez Henryka Sienkiewicza w powieści „Krzyżacy”. Obchody 600-lecia bitwy są jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi teraz Muzeum Warmii i Mazur. Podczas czwartkowego (25 lutego) spotkania w Szczytnie, jego dyrektor Janusz Cygański omówił plany związane z zagospodarowaniem pól grunwaldzkich. Realizacja zadania, którego koszt sięga około 29 mln złotych, ma podnieść atrakcyjność tego historycznego miejsca i przyciągać turystów nie tylko przy okazji corocznych lipcowych rekonstrukcji bitwy. - Grunwald ma być wizytówką naszego województwa i całego regionu – podkreślał dyrektor Cygański. Plan zagospodarowania pól obejmuje budowę nowoczesnego, liczącego około 2 tys. m2 powierzchni wystawienniczej muzeum, a także renowację istniejących elementów i utworzenie nowego zaplecza turystycznego. Te dwie ostatnie inwestycje w znacznej mierze już wykonano – grunwaldzki amfiteatr otrzymał nową izolację, poddano konserwacji ruiny kaplicy pobitewnej oraz rozpoczęto budowę infrastruktury służącej turystom. Dłużej trzeba będzie poczekać na muzeum – według planów jego budowa ma się zakończyć po 2011 roku.
Podczas spotkania dyrektor Cygański i starosta Jarosław Matłach podpisali aneks do umowy, na podstawie której szczycieńskie starostwo przekazuje Muzeum Warmii i Mazur 100 tys. zł rocznie z przeznaczeniem na wsparcie działalności muzeum w Szczytnie oraz utrzymanie izb muzealnych na terenie powiatu.
(ew)/fot. E. Kułakowska