Przynależność do europejskiej wspólnoty zobowiązuje do spróbowania choćby części potraw stanowiących specjalności kuchni innych narodów. Aby skosztować egzotycznych dla nas dań nie trzeba jednak udawać się za granicę, bo teraz wszystko można mieć na miejscu.

Hiszpański kociołek

W ZS nr 2 odbyły się warsztaty kulinarne poświęcone kuchni

hiszpańskiej. Zostały one zorganizowane prze firmę Stalgast w ramach większej akcji skierowanej do szkół gastronomicznych i restauratorów, nazwanej „Wyzwania nowoczesnej kuchni XXI wieku”. W niedalekiej przyszłości do Szczytna zawita także kuchnia włoska, śródziemnomorska, karaibska, rybna oraz tradycyjna polska. Szkolne zajęcia kulinarne poprowadził znany z telewizji i łamów gazet Carlos Gonzalez-Tejera. Ów znakomity kucharz jest z urodzenia Hiszpanem, ale na dobre zadomowił się w naszym kraju. Jego wykład poprzedzający gotowanie utrzymany w humorystycznym tonie podobał się tak pedagogom, jak i uczniom. Hiszpan wprawił słuchaczy w niemałe zdziwienie, kiedy zdradził pewne szczegóły dotyczące składników niby to regionalnych potraw narodowych. Carlos często do przyrządzania hiszpańskich dań używa kaszy i to tej prażonej w Szczytnie. Uważa ją za najlepszą i najsmaczniejszą w Europie.

Pierwszą przyrządzaną na warsztatach potrawą była postna zupa rybna z dorsza, z dodatkiem małż i mieszanki frutti di mare, czyli owoców morza. Do tego jeszcze dodano typowe przyprawy oraz pomidory. Gotowanie przy pomocy uczniów i uczennic z III klasy o specjalności technik kucharz i technik kelner przebiegało szybko oraz sprawnie, potrawa zaraz poddana została degustacji.

- Smakuje dobrze, ma wyrazisty smak, nie za ostry, choć jest dość pikantna - chwalili rybną zupę Maciej Mróz i Aneta Wilczek, uczniowie ZS nr 2. Na drugi ogień poszła paella, hiszpański specjał, który nie ma właściwie swojego odpowiednika w kuchni polskiej. Najogólniej rzecz biorąc, to rodzaj gulaszu, którego podstawowym składnikiem jest ryż, a poza tym nóżki z kurczaka i oczywiście typowe dla nadmorskiej nacji owoce morza, poza tym papryka, pomidory, fasolka szparagowa, zielony groszek, szafran i sok z cytryny. Dzięki warsztatom uczniowie mieli sposobność podniesienia swoich umiejętności i zdobycia kulinarnej wiedzy, ale nie tylko. Dwoje z nich zostało bowiem zaproszonych do udziału w dalszej akcji „Wyzwania nowoczesnej kuchni XXI w.”, która będzie przebiegać na terenie Warmii i Mazur oraz Podlasia.

Marek J. Plitt