Radni gminy Świętajno postanowili wyróżnić troje zasłużonych dla ich społeczności mieszkańców, przyznając im tytuły Honorowych Obywateli. Podczas tegorocznych dożynek uroczyście zostaną one nadane emerytowanej nauczycielce Janinie Mierzejewskiej, leśniczemu Markowi Adamskiemu

i biznesmenowi Krzysztofowi Ślusarskiemu.

Blisko rok po ustanowieniu przez radnych tytułu Honorowego Obywatela Gminy Świętajno przyszła pora na jego pierwszych laureatów.

- Każda społeczność funkcjonuje dobrze, gdy są wśród niej osoby, które z jednej strony stanowią jej siłę napędową a z drugiej są wzorami do naśladowania – mówi wójt gminy Świętajno Janusz Pabich. – Wśród nas, w naszej małej ojczyźnie są ludzie o wielkich zasługach dla gminy, którym powinniśmy oddać szacunek i cześć – uzasadniał propozycję nadania pierwszych tytułów Honorowego Obywatela podczas czerwcowej sesji Rady Gminy. Radni jego zdanie podzielili i jednogłośnie zadecydowali, że tytuł-wyróżnienie jako pierwsi otrzymają Janina Mierzejewska, Marek Adamski i Krzysztof Ślusarski. Uroczysta ceremonia odbędzie się pod koniec sierpnia, podczas powiatowych dożynek obchodzonych w tym roku w Świętajnie.

Obok przedstawiamy krótkie sylwetki laureatów.

Janina Alina Mierzejewska

Honorowi obywatele gminy

Przez blisko 30 lat pracowała w Szkole Podstawowej w Spychowie, jako nauczycielka, a w ostatnich latach także jako jej dyrektor. Przez wiele lat była radną Gminnej Rady Narodowej i Rady Gminy w Świętajnie, a także Rady Powiatu. Aktywnie działała w powołanym w 1982 roku Społecznym Komitecie Rozbudowy Szkoły w Spychowie. Otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in. Złoty Krzyż Zasługi.

Marek Adamski

Mieszkaniec Raciborza koło Kolonii pracuje jako leśniczy w Nadleśnictwie Spychowo. Oprócz sukcesów zawodowych ma też niemałe osiągnięcia w pracy społecznej. Przez trzy pierwsze kadencje zasiadał w Radzie Gminy Świętajno, był też delegatem do sejmiku wojewódzkiego i radnym powiatowym. Jest współtwórcą wielu inicjatyw gospodarczych na rzecz Kolonii i gminy Świętajno. Za szczególne osiągnięcia w działalności samorządowej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Od lat systematycznie wspiera finansowo i rzeczowo przedszkole i szkołę w Kolonii.

Krzysztof Ślusarski

Mieszkaniec Warszawy, właściciel firmy Consortia sp. z o.o od 1980 r. związany jest z Jerutkami, gdzie wybudował swoją rodzinną posiadłość. Z chwilą powstania Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Jerutkach bardzo mocno zaangażował się w modernizację budynku. Dbając o tradycję i zachowanie tego, co w Jerutkach najpiękniejsze, sfinansował również oświetlenie drogi do kościoła – zabytku klasy zerowej. Z jego inicjatywy po raz pierwszy po wojnie zadzwoniły dzwony, on też jest fundatorem jednego z nich.

(olan)