Zima w naszej strefie klimatycznej powinna trwać trzy miesiące, ale ta z sezonu 2019/2020 jest wyjątkowa.

I po lodowiskuDni z czymś w rodzaju śniegu można by policzyć na palcach jednej ręki, a przez większość czasu utrzymywały się temperatury dodatnie. Pod koniec ubiegłego roku dano nam namiastkę zimy w postaci sztucznego lodowiska, które cieszyło się sporym powodzeniem. Teoretycznie agregat powinien pozwalać na zabawy na lodzie w temperaturze nawet +10, ale swoje powinna dodać również natura. Niestety, już od końca stycznia dodać za bardzo nie chce.

Najpierw deszcz, a potem regularnie 6-7-stopniowie temperatury (w słońcu wyższe) sprawiły, że na Facebooku szczycieńskiego MOS-u i przy wejściu na lodowisko zaczęły się pojawiać informacje widoczne na fot. 1. W utrzymaniu tafli w odpowiednim stanie nie pomagał ostatnio nawet specjalny pojazd zwany rolbą (fot. 2). Szlifować nie ma czego, bo lodowisko zamieniło się w jeziorko z wysepkami lodu (fot. 3). Zgodnie z umową sztucznie stworzona tafla miała służyć łyżwiarzom do końca lutego, ale wygląda na to, że kto chciał tu zadebiutować, musiał uczynić to sporo wcześniej – agregat wyłączono i już przed minionym weekendem rozpoczęło się rozmrażanie lodowiska. Podobne problemy mają odkryte lodowiska w innych częściach kraju, a szczególnie tam, gdzie zimowy klimat jest łagodniejszy od naszego. Smucą się łyżwiarze, powodów do radości nie mają także fani narciarstwa. Mieli oni korzystać z zaśnieżonej zimą ścieżki rowerowej do Ochódna, ale śnieg nie spadł. Nie odbyły się (i raczej już nie odbędą) żadne lokalne zawody w narciarstwie biegowym. Dośnieżany bywał stok dla miłośników zjazdów na nieodległej Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie, wyglądającej raptem kilka sezonów temu jak na fot. 4. Już parę ładnych tygodni wcześniej orzeczono, że z powodu warunków atmosferycznych z uroków owego miejsca tej zimy nie skorzystamy.

GARAŻE Z KAŁUŻAMI

Lodu, jak  wspomnieliśmy wyżej, obecnie nie mamy, nie brakuje za to w wielu miejscach wody. Tak jest np. przy garażach na ul. Barczewskiego w Szczytnie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.