Za nami Wielkanoc, najdroższa w historii którejkolwiek RP – takie stwierdzenia można znaleźć w wielu medialnych i nie tylko medialnych przekazach.

I po świętachPrawdopodobnie była to również najdroższa Wielkanoc w wielu innych państwach, na co może część osób nie zwraca już uwagi. Tak czy owak ostatnie przedświąteczne dni upłynęły pod znakiem zapełnionych przysklepowych parkingów (fot. 1) i kolejek przy kasach. Kto ile wydał – jego sprawa. Podobnie jak to, czy wszystkie najdroższe zakupy w historii były rzeczywiście konieczne.

Oszczędzać próbują konsumenci, oszczędzają wciąż samorządy. Uliczne oświetlenie zapala się i gaśnie odpowiednio za wolno i za szybko, ale nie słyszeliśmy, by z tego powodu doszło do jakiegoś poważniejszego wypadku. Dyskomfort jednak lekki jest. Wielkanoc, choć to najważniejsze ze świąt kościelnych, pociąga mniejsze wydatki niż Boże Narodzenie. Obywatele nie muszą kupować drogich prezentów, miejskie władze nie martwią się o koszty związane ze świąteczną iluminacją, ponieważ takowej w Szczytnie na Wielkanoc nie ma. Wystarczą kolorowe spłaszczone dekoracje w centrum miasta i trójwymiarowe jaja na ratuszowym dziedzińcu (fot. 2) . Jakieś świąteczne dekoracje znalazły się także wewnątrz zamkowych ruin (fot. 3), ale tych zobaczyć się z bardzo bliska w Wielkanoc nie dało - w niedzielę ruiny były nieoczekiwanie zamknięte bez podania jakiejś informacji (fot. 4). Miłośnicy spacerów wraz z osobami oprowadzającymi gości przybyłych do Szczytna na święta musieli obejść się smakiem.

Oryginalną dekorację, prawdopodobnie świąteczną, można sobie obejrzeć w pobliżu zamkowych ruin, tuż przy plaży. Do drzew przytwierdzono tam drutem wiklinowe kosze, różniące się jednak kształtem od koszyczków na święconkę (fot. 5). O ile nie są to np. kosze dla ptaków…

 

AKCJA ZNICZ

Wielkanoc i dni ją poprzedzające to w naszej tradycji chwile, gdy sporo uwagi poświęcamy także zmarłym. W Wielką Sobotę ruch na szczycieńskim cmentarzu przypominał w pewnym stopniu ten z okolic Wszystkich Świętych. Podczas wizyty na naszej nekropolii dostrzegliśmy, że pojawiły się kolejne regały na stare znicze do wykorzystania. Tym razem postawiono je nie przy wejściach, ale w głębi cmentarza. To, że się przydają, widać na fot. 6. Nie wszyscy jednak specjalne półki dostrzegli. Chociaż jedną z nich widać bez problemu z miejsca widocznego na fot. 7, niepotrzebne, ale całkiem dobrze wyglądające znicze postawiono przy przepełnionym kontenerze.

Na następnej stronie wracamy do listy szczycieńskich ulic przeznaczonych do jakichkolwiek poprawek. Nie znalazły się na niej przycmentarne parkingi przypisane ulicy Mazurskiej.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.