Niosą dużą pomoc społeczności lokalnej, co szczególnie widać w okresie pandemii. Służą wsparciem personelowi medycznemu, ośrodkom pomocy społecznej, osobom starszym i samotnym. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej zachęca do wstąpienia w swoje szeregi.

I ty możesz zostać terytorialsem
W trakcie przypadających na jeden weekend miesiąca szkoleń terytorialsi uczestniczą m.in. w zajęciach ze strzelania, samoobrony, czy terenoznawstwa

Po trzech miesiącach przerwy 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej wznawia szkolenia dla przyszłych terytorialsów. - Wystarczy mieć 18 lat, polskie obywatelstwo być zdrowym i niekaranym – mówi ppor. Paulina Nasiadka, mieszkanka Szczytna, p.o. oficera prasowego 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Głównym zadaniem ochotników jest udział w szkoleniach, które odbywają się w jeden weekend miesiąca. W ich trakcie prowadzone są ćwiczenia ze strzelania, samoobrony, udzielania pierwszej pomocy, terenoznawstwa. Wcześniej kandydaci muszą przejść 16-dniowe szkolenie podstawowe, którego zwieńczeniem jest przysięga wojskowa.

- Uczestnictwo w służbie WOT nie koliduje z obowiązkami rodzinnymi czy zawodowymi – podkreśla ppor. Nasiadka. W powiecie szczycieńskim mamy obecnie 138 terytorialsów, w tym są też i panie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.