Trwa I etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie pierwsze miejsce, otrzyma od starosty bon wartości 4 tys. złotych. Drugie miejsce jest premiowane nagrodą w wysokości 3 tys. zł, a trzecie – 2 tys. złotych. W tym tygodniu zachęcamy do głosowania na sołtysów z gminy Jedwabno. W tym gronie jest Marzena Orczyk z Brajnik, jedna z nielicznych już rolniczek gospodarzących w tej letniskowej wsi.

Brajniki to letniskowa wieś, położona nad urokliwym Jeziorem Brajnickim. Jej sołtysem, już drugą kadencję, jest Marzena Orczyk. W Brajnikach mieszka od urodzenia. Mężatka, mama trojga dorosłych już dzieci – dwóch synów i jednej córki. Pani Marzena wraz z mężem prowadzi gospodarstwo o profilu mlecznym. Obecnie liczy ono 70 sztuk bydła, z czego 40 krów mlecznych. Państwo Orczykowie to już nieliczni w Brajnikach rolnicy. Pani Marzena przyznaje, że jej dzieci nie myślą o tym, aby przejąć po rodzicach gospodarstwo i wcale im się nie dziwi. - Rolnictwo to dziś bardzo trudne i mało opłacalne zajęcie – mówi.

Jako sołtys, ceni sobie fundusz sołecki, który od lat z powodzeniem funkcjonuje w gminie Jedwabno. W ramach pochodzących z niego środków mieszkańcy wykonali m.in. pomost na jeziorze, plenerową siłownię, plac zabaw oraz wiatę. W tym roku poprawy doczekają się gminne drogi. Wielką bolączką pani Marzeny pozostaje jednak stan biegnącej przez wieś drogi powiatowej. Jej wykonana ponad czterdzieści lat temu nawierzchnia wymaga pilnej naprawy. Do tego droga jest wąska i zagraża bezpieczeństwu użytkowników, których zwłaszcza w sezonie letnim nie brakuje. Kilka lat temu pojawiła się szansa na jej gruntowny remont i poszerzenie. Jednak opór części mieszkańców, którzy nie zgodzili się na przesunięcie swoich ogrodzeń i wycinkę drzew spowodował, że starostwo wycofało się z realizacji zadania . - Strasznie nad tym ubolewam. Teraz już nikt nie będzie chciał z nami rozmawiać o remoncie – mówi sołtys, mając przy okazji żal do siebie, że nie zrobiła w tej sprawie wystarczająco dużo. - Gdyby temat wrócił, stanęłabym na rzęsach, żeby tylko tę drogę zrobić. Jest nam ona bardzo potrzebna, bo ruch w naszej wsi się wzmaga – zauważa.
Cieszy ją natomiast to, że do Brajnik napływają nowi mieszkańcy, którzy chętnie włączają się w działania na rzecz sołectwa. - Jesteśmy ostatnim zakątkiem ciszy i spokoju, gdzie można postawić domek i doczekać spokojnej starości – zachwala swoją wieś sołtys.
Sama o sobie mówi, że uwielbia dzieci, zwierzęta i muzykę. Ta ostatnia towarzyszy jej wszędzie, nawet podczas wykonywania prac gospodarskich. - Na szczęście mam wspaniałych sąsiadów, którym to nie przeszkadza – śmieje się pani Marzena. W wolnych chwilach, których nie ma zbyt wiele, lubi także wyszywać krzyżykiem, tworząc piękne obrazy.
(ew)
Sołtysi gminy jedwabno
Brajniki – Marzena Orczyk, Burdąg – Magda Gąsiorowska, Czarny Piec – Jan Białoszewski, Dłużek – Piotr Wełna, Jedwabno – Elżbieta Pałasz, Kot – Aleksandra Krawczewska, Lipniki – Halina Jaśniewicz, Małszewo – Robert Paratowski, Narty – Michał Głowacki, Nowe Borowe – Tadeusz Bajurko, Nowy Dwór – Piotr Siemiatkowski, Piduń – Małgorzata Dąbrowska, Rekownica – Halina Mikos, Szuć – Lucyna Teresa Kowalczyk, Waplewo – Magda Żelaznowska, Witowo – Katarzyna Wiktorowska, Warchały – Marta Matras, Witówko – Sylwester Karwacki.