Jak samorządy powiatu szczycieńskiego poradziły sobie z pozyskiwaniem środków unijnych na realizację inwestycji?

Z najnowszego rankingu „Wspólnoty” wynika, że różnie. Wśród gmin wiejskich w województwie prym wiedzie Świętajno. Z kolei Szczytno na tle miast powiatowych zajmuje przedostatnie miejsce w regionie.

Ile odkroili z unijnego tortu?

RANKING „WSPÓLNOTY”

Najnowszy ranking „Wspólnoty” obrazuje wydatki finansowane ze środków unijnych w latach 2009 – 2012 per capita, czyli na głowę mieszkańca. Przedstawione w nim dane odnoszą się ściśle do pieniędzy uzyskanych z budżetu UE na lata 2007 – 2013. Ranking został opracowany na podstawie ankiet wypełnionych przez poszczególne samorządy. Ze sprawozdań budżetowych za rok 2012 wynika, że wśród wydatków miast i gmin w kraju znalazło się prawie 13,5 mld zł pochodzących z unii. Największa część tego „tortu” przypadła na miasta na prawach powiatu (35%) oraz gminy (34%). Tylko 8% otrzymały powiaty. Bezwzględnymi rekordzistami rankingu są Krynica Morska i Uniejów, które w ciągu minionych czterech lat pozyskały odpowiednio ponad 16 i 15 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

ŚWIĘTAJNO WYSOKO

Samorządom powiatu szczycieńskiego do takich wyników bardzo daleko. Są jednak takie, które nie mają się czego wstydzić. Należy do nich gmina Świętajno.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.