Wszyscy mieszkańcy Szczytna będą mogli korzystać z bezprzewodowego internetu. Taką możliwość przewiduje opracowywany właśnie drugi etap projektu "e-Szczytno".

Internetowe miasto

UNIKALNY PROJEKT

Pierwszy etap wdrażania programu "e-Szczytno", miasto ma już za sobą. Projekt, dofinansowany w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pozwolił między innymi na stworzenie sieci internetowej w Urzędzie Miejskim oraz uruchomienie portalu Szczytna w internecie. Teraz miasto chce kontynuować projekt. Tym razem w jego realizacji będzie partycypować również starostwo powiatowe. Obydwa samorządy zabezpieczyły już w swoich budżetach po 50 tys. złotych na opracowanie dokumentacji technicznej. Całe zadanie szacowane na blisko 4 miliony złotych może być w 85% sfinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zdaniem starosty Jarosława Matłacha szanse na to są spore - w skali województwa podobnych projektów jest niewiele.

TAŃSZE URZĘDY

Drugi etap realizacji "e-Szczytno" ma polegać na jeszcze szerszym zastosowaniu bezprzewodowych technologii teleinformatycznych, a także zwiększeniu zasięgu i jakości bezpłatnego internetu w mieście. W wyniku wdrożenia inwestycji powinny obniżyć się koszty funkcjonowania urzędów. Połączenia telefoniczne, zarówno w samym ratuszu, jak i między podległymi samorządowi miejskiemu jednostkami będą wykonywane poprzez bezprzewodową telefonię VolP. Możliwość organizowania telekonferencji, elektroniczny obieg dokumentów, dzięki któremu mieszkańcy podłączeni do internetu będą mogli załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu to kolejne zalety systemu. Ale na tym jeszcze nie koniec. Bezprzewodowa sieć teleinformatyczna umożliwi również rozbudowę miejskiego monitoringu. Dotychczas największą przeszkodą w instalowaniu dodatkowych kamer były znaczne koszty, związane przede wszystkim z koniecznością kładzenia światłowodów.

JAKI ZASIĘG

Czy na wdrożeniu programu skorzystają mieszkańcy? Wiele wskazuje na to, że tak, nie wiadomo jednak, w jakim stopniu. Wszystko zależy od tego, jaką technologię wybierze miasto. Wiceburmistrz Krzysztof Kaczmarczyk tłumaczy, że w grę wchodzą dwa rozwiązania.

- W przypadku zastosowania droższej technologii udałoby się objąć całe miasto bezpłatnym internetem - mówi wiceburmistrz. Tańsza opcja wystarczyłaby, żeby zasięg przekaźników, tzw. hot-spotów pokrył około 70% powierzchni Szczytna. Wiadomo już jednak, że bez względu na szczegóły techniczne, "e-Szczytno" będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem w województwie. Podobne rozwiązania stosuje się tylko w większych miastach.

- Biorąc pod uwagę wielkość Szczytna, jest to na pewno program innowacyjny - uważa Rafał Wilczek.

W bardziej odległych planach jest rozszerzenie sieci o kolejne placówki powiatowe i gminne zlokalizowane na terenie pozostałych gmin powiatu.

(wk)