„ZGODA”
Podczas tegorocznych XV jubileuszowych „Dni Kresowych” wystąpi polski Zespół Pieśni i Tańca „Zgoda” z Rudomina na Wileńszczyźnie. „Zgoda” jest dziś znana w całej Europie. Koncertowali w Polsce, Czechach, Niemczech, Anglii, Szwecji, Norwegii, na Węgrzech, we Włoszech, Francji, Irlandii i Grecji. Niebawem wybierają się do Hiszpanii i Szwajcarii. W repertuarze zespołu dominują tańce polskie. Praca nad jednym to co najmniej pół roku prób, by osiągnąć minimum perfekcji.
Zaczęło się w listopadową sobotę w 1988 r. W rudomińskiej szkole średniej odbyło się pierwsze spotkanie dwojga młodych tancerzy z cenionego zespołu „Wilia”, Renaty i Henryka Kasperowiczów z grupą dzieci pragnących tańczyć w szkolnym zespole. Już w maju przyszłego roku zaprezentowali się na święcie folkloru „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie, zbierając pierwsze gratulacje.
Dzisiaj „Zgoda” to cztery grupy taneczne obejmujące uczniów klas I-IV, IV-VII, VII – XI oraz grupa reprezentacyjna. Instruktorami tańca obok kierownika są wychowankowie zespołu. Zespół ma także własną kapelę i grupę wokalną.
W tym roku „Zgoda” kończy dwadzieścia lat.
Niezwykli goście
Na XV „Dni Kresowe” zapowiedzieli przyjazd goście z Wileńszczyzny, w tym dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski, poeci i malarze wileńscy, dwóch panów Aleksandrów - Śnieżko i Sokołowski oraz Stanisław Kaplewski i Władysław Ławrynowicz. Szczególnym gościem będzie Michał Mackiewicz – poseł na Sejm Republiki Litwy, prezes Związku Polaków na Litwie, inicjator akcji „Zułów – Miejscem Pamięci Narodowej”.
Zułów
W Zułowie odległym o 60 km od Wilna, 5 grudnia 1867 r. przyszedł na świat ten, który dał Polsce „wolność, granice, moc i szacunek” – marszałek Józef Piłsudski. W okresie międzywojennym było tu miejsce pamięci narodowej nazwane „Rezerwatem Pamięci Marszałka”. Ocalał z niego jedynie dąb posadzony w 1936 r. w miejscu, gdzie stał dwór Piłsudskich. Dziś wileńscy Polacy, społecznym wysiłkiem, chcą przywrócić jego dawny kształt. Ziemia w Zułowie (4,15 ha), zdewastowana kołchoźnianą gospodarką, jest już własnością Związku Polaków.
Zarząd szczycieńskiego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko - Nowogródziej chce włączyć się w tę akcję, organizując kwestę w czasie „Dni Kresowych”.
Paweł Bielinowicz