Jak dobrać właściwe okulary przecisłoneczne?

Mamy wiosnę, robi się coraz cieplej, powraca do nas energia utracona w trakcie zimowej melancholii… Dotykają nas pierwsze w tym roku promienie słońca, przy stoiskach i sklepach optycznych robi się coraz tłoczniej, czas wybrać okulary przeciwsłoneczne. Pamiętajmy jednak, że okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny wiosenno-letni gadżet, lecz przede wszystkim ochrona naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Aby ustrzec się przed jego destrukcyjnym działaniem okulary, które kupujemy powinny posiadać odpowiednie filtry przeciwsłoneczne pochłaniające. Jak dokonać odpowiedniego wyboru i nie dać się nabrać na „niedziałające” podróbki? Szukajmy na okularach znacznika CE (Conformité Européenne), który gwarantuje, że okulary odpowiadają normom zatwierdzonym przez Unię Europejską. Uwaga! Znacznik CE (Unii Europejskiej) jest łudząco podobny do oznaczenia China Export, co świadczy tylko i wyłącznie o tym, że produkt był wykonany w Chinach! Tego należy unikać. Inne znaczniki często obecne na okularach przeciwsłonecznych takie jak „UV 400” czy „100% ochrony”, „400% ochrony” są umieszczane wyłącznie w celu marketingowym. Nie mają one nic wspólnego z rzeczywistym działaniem ochronnym szkieł. Powinniśmy też zwrócić uwagę na stopień zabarwienie soczewki. Stosuje się skalę od 0 do 4 i tak:

stopień 0 i 1 możemy przeznaczyć jedynie do dekoracji, ponieważ te okulary w żaden sposób nie ochronią naszych oczu,

stopień 2 i 3 używany jest w mieście, stanowi dla nas optymalna ochronę, stopień 4 stosujemy tam, gdzie jest duże nasilenie promieniowania słonecznego, w górach czy nad morzem, głównie dla sportowców. Szkła nie są jednak polecane dla kierowców, gdyż są dla nich za mocne.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.