Przebywający w Szczytnie przybysze z Ukrainy powoli aklimatyzują się w nowym miejscu zamieszkania. Pomóc im w tym ma funkcjonujący w bibliotece klub wsparcia, który swoją działalność zainaugurował w sobotę. Część osób wystąpiła już do urzędu o nadanie numerów PESEL, a także zdecydowała o posłaniu dzieci do miejskich szkół.

Jak miasto przyjmuje uchodźców
Podczas inauguracji Klubu Wsparcia Uchodźców z Ukrainy, lokalne kluby sportowe i harcerze zorganizowali zajęcia dla dzieci/Fot. UM w Szczytnie

KOLEJEK NIE MA

Od środy 16 marca uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie im numerów PESEL. Dzięki temu otrzymają dostęp do świadczeń, z których korzystają obywatele RP. Chodzi m.in. o 500 +, legalne zatrudnienie czy leczenie w placówkach państwowej służby zdrowia. O ile w dużych miastach tworzyły się długie kolejki do urzędów, o tyle w Szczytnie takich obrazków nie było widać. Przybysze zza wschodniej granicy i ich polscy opiekunowie zostali poproszeni o telefoniczne umawianie się z urzędnikami, co ma usprawnić cały proces i pozwolić na uniknięcie długiego oczekiwania. Do poniedziałku 21 marca w szczycieńskim ratuszu wnioski o nadanie numerów PESEL złożyło 48 osób.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.