Wzrost znaczenia internetu w naszym codziennym życiu, oprócz licznych korzyści, ma też swoje ciemne strony. Sieć kusi wielu przestępców, w tym także oszustów, którzy bezwzględnie wykorzystują naiwność użytkowników portali aukcyjnych. By skuteczniej walczyć z przestępczością internetową, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zawarła umowę o współpracy z firmą będącą właścicielem platformy handlowej Allegro.pl.

Jak się nie dać internetowym oszustom

PO PIERWSZE ZDROWY ROZSĄDEK

Internet stał się dziś niezwykle popularnym narzędziem do szeregu transakcji, w tym zakupów. Z roku na rok wzrasta liczba osób, które za pośrednictwem portali aukcyjnych nabywają różne przedmioty, czasem o znacznej wartości. Nic więc dziwnego, że sieć to także wymarzone pole do działania dla przestępców. Według przedstawiciela największej w kraju platformy handlowej Allegro.pl Jakuba Pepłońskiego, szefa sekcji zajmującej się współpracą z policją, w ostatnim czasie liczba oszustw dokonywanych przez internet utrzymuje się na podobnym poziomie. Problemem jest za to coraz większe wyrafinowanie i pomysłowość sprawców.

Wśród przestępstw dokonywanych na portalach aukcyjnych dominują klasyczne oszustwa. Na dalszych pozycjach w statystykach znajdują się przypadki paserstwa oraz naruszenia własności intelektualnej. Przebieg działania internetowych oszustów zwykle wygląda podobnie. Najpierw rejestrują oni konta na portalu oraz zakładają rachunek bankowy. Kolejnym krokiem jest aktywacja konta, a następnie budowanie legendy, polegające na zbieraniu pozytywnych komentarzy na temat wystawianych na sprzedaż przedmiotów, najczęściej małej wartości. Później przestępcy oferują kupującym szereg towarów po atrakcyjnych cenach, żądając przy tym zapłaty z góry. Oszuści, by osiągnąć swoje cele, najczęściej posługują się metodami socjotechnicznymi. Polegają one na wyłudzeniu haseł dostępu użytkownika danego portalu poprzez np. wysłanie maila z informacją, że jest to potrzebne działowi bezpieczeństwa serwisu. Innym sposobem są metody programowe, takie jak wirusy komputerowe. Najlepszą ochroną przed nimi są programy antywirusowe. Zdaniem ekspertów, nic nie zastąpi jednak rozwagi użytkowników sieci.

- Większości przestępstw internetowych można by było zapobiec, gdyby zadziałał zdrowy rozsądek - mówi Jakub Pepłoński. - Użytkując internet często zapominamy, że są ludzie, którzy za naszym pośrednictwem chcą coś zyskać - dodaje. Dlatego eksperci apelują, by pod żadnym pozorem nie przekazywać nikomu swoich haseł dostępu, nawet, gdy dociera do nas mail z prośbą o to. Za każdą taką wiadomością może kryć się oszust.

OBUSTRONNA KORZYŚĆ

Spryt internetowych oszustów i coraz bardziej wyrafinowane metody ich działania powodują, że policja nie może pozostawać za nimi w tyle. Stąd inicjatywa zawarcia porozumienia pomiędzy szczycieńską WSPol. a firmą QXI Poland, właścicielem platformy Allegro.pl. Współpraca między nimi trwa już wprawdzie od kilku lat, obejmując cykliczne szkolenia oraz konferencje dla kadry i studentów, ale dopiero teraz nadano jej bardziej formalny kształt. Podpisanie umowy odbyło się w czwartek 9 kwietnia w policyjnej uczelni.

- Bardzo się cieszę z zawarcia tej umowy, bo służy ona bezpieczeństwu kraju. Przestępczość w cyberprzestrzeni staje się coraz poważniejszym zagrożeniem, stąd ta nasza inicjatywa - mówił podczas uroczystości komendant rektor WSPol. Arkadiusz Letkiewicz. Umowa ma charakter otwarty i obejmuje przede wszystkim szkolenia oraz wymianę doświadczeń. Niewykluczone, że z czasem rozszerzy się na inne obszary walki z cyberprzestępczością. Obie strony są przekonane, że na współpracy skorzystają. - Policja zdobywa w ten sposób wiedzę, dzięki której nie pozostaje w tyle za przestępcami, a nasi klienci zyskują poczucie bezpieczeństwa - tłumaczy Patryk Tryzubiak z grupy Allegro.pl.

Ewa Kułakowska