W Muzeum Mazurskim odbyło się spotkanie autorskie z Wiktorem Markiem Leykiem promujące jego najnowszą książkę „Dekada w polskiej YMCA”. Jej twórca wspominał lata swojej działalności w tej znanej światowej organizacji skupiającej chrześcijańską młodzież, a także postacie z nią związane. Nie zabrakło również wątków szczycieńskich.

Jak to w
W rozmowie z kierownikiem muzeum Klaudiuszem Woźniakiem (z lewej) Wiktor Marek Leyk opowiadał nie tylko o swojej „imciarskiej” działalności, ale też wspominał czasy, kiedy kierował szczycieńskimi instytucjami kultury

NA SPOTKANIU Z KRÓLOWĄ

Głównym bohaterem czwartkowego spotkania w Muzeum Mazurskim był Wiktor Marek Leyk. Urodzony w Szczytnie w znanej mazurskiej rodzinie dziennikarz, wydawca, działacz społeczny i propagator ruchu ekumenicznego przyjechał do rodzinnego miasta, aby promować swoją najnowszą książkę „Dekada w polskiej YMCA. Imciarskie opowieści według nieświętego Marka”. Uczestnicy spotkania najpierw obejrzeli film przybliżający działalność tej znanej na całym świecie, a powstałej w 1844 r. w Londynie organizacji skupiającej chrześcijańską młodzież. Mogli się z niej dowiedzieć kilku ciekawostek, m.in. tego, że właśnie członkowie YMCA wymyślili tak popularne dyscypliny sportu jak koszykówka czy siatkówka.

Wiktor Marek Leyk opowiadał głównie o czasach, kiedy w latach 1989 – 1998 był dyrektorem generalnym oraz prezesem tej organizacji.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.