Oprócz działających na terenie powiatu stowarzyszeń, środki w ramach 1% podatku zbierają także jednostki OSP. W 2019 r. najwięcej, bo ponad 5 tys. zł z tego tytułu pozyskali druhowie z Wielbarka, a niewiele mniej od nich strażacy z Gawrzyjałek. Dzięki tym funduszom zakupują sprzęt służący im w czasie akcji oraz środki ochrony indywidualnej dla ratowników.

Jeden procent wspiera strażaków
Strażacy z OSP Wielbark (na zdjęciu z komendantem powiatowym PSP w Szczytnie st. bryg. Grzegorzem Rybaczykiem) z roku na rok pozyskują w ramach 1% coraz więcej środków

SOLIDNY ZASTRZYK FINANSOWY

Zbliża się czas rozliczeń podatku za ubiegły rok. Coraz więcej osób, o czym niedawno pisaliśmy, decyduje się przekazać swój 1% na szlachetny cel. Oprócz stowarzyszeń niosących pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym, organizacji zajmujących się zwierzętami czy działającymi na rzecz lokalnych społeczności, środki z tej puli można też przeznaczyć na ochotnicze straże pożarne. W powiecie szczycieńskim podatnicy mogą wybierać spośród 34 jednostek. Z danych za 2019 r. wynika, że najwięcej w ramach 1%, bo 5 112,05 zł pozyskali druhowie z OSP Wielbark. - Środki te przeznaczyliśmy na zakup sprzętu, w tym hełmów, wężów i myjki do konserwacji samochodów – informuje prezes OSP Wielbark Szymon Pawłowski. Przypomina, że środki z 1% nie trafiają w całości do danej jednostki. 15% uzbieranej kwoty zostaje w Związku OSP RP z przeznaczeniem na obsługę księgową.

Aby zachęcić do dokonywania odpisów na swoją jednostkę, strażacy z Wielbarka co roku zamawiają małe kalendarzyki do portfeli z informacją, w jaki sposób można dokonać odpisu. Potem sami je kolportują, wrzucając do skrzynek na listy mieszkańców. Prowadzą również kampanię informacyjną w mediach społecznościowych. - Kwota, którą uzyskujemy w ramach 1% z roku na rok jest coraz większa – cieszy się prezes Pawłowski. - To dla nas istotny zastrzyk finansowy. Mając te środki nie tylko możemy przeznaczyć je zakup potrzebnego nam sprzętu, ale też wykorzystać je jako wkład własny do różnych projektów – podkreśla.

Obecnie wielbarska jednostka liczy 43 członków, z czego 28 to strażacy biorący udział w akcjach. Ciekawostką jest to, że do OSP Wielbark należą starosta Jarosław Matłach i jego zastępca Jerzy Szczepanek. W 2020 r. druhowie interweniowali w 100 zdarzeniach, co dało im pod tym względem 24. miejsce w województwie i drugie w powiecie szczycieński, po OSP Pasym.

TRZEBA BYĆ AKTYWNYM

Niewiele mniej od jednostki z Wielbarka w ramach 1% uzyskała mniejsza od niej OSP Gawrzyjałki. Jej wynik za 2019 r. to 4 895,58 złotych. Środki te także zostały przeznaczone na zakup sprzętu, w tym pompy do wody brudnej, specjalistycznego hełmu oraz latarek. Prezes OSP Gawrzyjałki Stanisław Pac podkreśla, że aby pozyskać pieniądze w ramach 1%, trzeba być aktywnym. - Chodzimy zarówno po miejscowych zakładach, jak i osobach prywatnych, zachęcając od dokonywania odpisów. Opowiadamy przy tym, jakie mamy plany i co kupujemy, żeby ludzie wiedzieli, że nie dają pieniędzy „w ciemno” - tłumaczy prezes Pac. Zaznacza, że dzięki funduszom z odpisów podatkowych strażacy nie muszą czekać tylko na dotacje z gminy czy z Urzędu Marszałkowskiego. Jakiś czas temu druhowie z Gawrzyjałek podjęli uchwałę, aby środki za udział w akcjach także przeznaczać na potrzeby swojej jednostki. Wraz z pieniędzmi pochodzącymi z 1% w znaczący sposób zasilają one miejscową OSP. Obecnie liczy ona 36 członków, spośród których aktywnych jest 12. W Gawrzyjałkach działa także młodzieżowy drużyna pożarnicza.

JAK ZROBIĆ ODPIS?

Jak dokonać odpisu 1% na wybraną jednostkę OSP? To bardzo proste. W zeznaniu podatkowym należy wpisać numer KRS: 0000116212 Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a następnie w polu „cel szczegółowy odpisu” podać nazwę wybranej OSP razem z adresem i wpisać województwo, na terenie którego ma ona swoją siedzibę.

(ew)

JEDNOSTKI OSP Z POWIATU SZCZYCIEŃSKIEGO, KTÓRE POZYSKAŁY W 2019 R. NAJWIĘCEJ ŚRODKÓW W RAMACH 1%:

1. OSP Wielbark – 5 112,05 zł

2. OSP Gawrzyjałki – 4 895,58 zł

3. OSP Trelkowo – 2 169,63 zł

4. OSP Jedwabno – 1 615,34 zł

5. OSP Szuć – 1 547,77 zł