Podatki od nieruchomości  to jedna z głównych danin zasilających budżety samorządów. W porównaniu do mijającego, w przyszłym roku stawki wzrosną przeważnie o kilkanaście procent. Są jednak przypadki, gdzie pójdą w górę o ponad 50%, albo wcale.

Jedni windują daniny, inni dołują
Uchwalone przez radnych gminy Szczytno stawki należą do najniższych w powiecie

Znamy już stawki podatków od nieruchomości jakie obowiązywać będą w poszczególnych samorządach powiatu szczycieńskiego w roku 2023. W większości z nich podniesiono je o kilkanaście procent. Ale nie brak i takich, gdzie poszły one w górę o ponad 50%, albo wcale. Zdecydowanie największe daniny, tak jak do tej pory, przyjdzie płacić mieszkańcom gminy Jedwabno i podmiotom prowadzącym na jej terenie działalność gospodarczą. Będą one zbliżone do górnych stawek określonych przez ministra finansów, a w przypadku gruntów zajętych pod działalność gospodarczą – na ich maksymalnym pułapie. Żadnej ulgi nie będzie też w stosunku do letników, ale podobną politykę od lat stosuje większość naszych samorządów z wyjątkiem Wielbarka.

Z kolei jedne z najniższych stawek podatkowych, co może dziwić, nadal obowiązywać będą w stolicy powiatu, chociaż w przypadku daniny za grunt pod mieszkaniem wzrosną one o … ponad połowę.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.