Gmina Jedwabno jest liderem w województwie warmińsko-mazurskim pod względem pozyskiwania środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca wśród gmin wiejskich. Z kolei wśród miast powiatowych „czerwoną latarnią” jest Szczytno. Większość naszych sąsiadów przebija nas na głowę 2-4 krotnie, a Lidzbark Warmiński ponad … 12-krotnie.

Jedwabno liderem, Szczytno -
Kilkuletnie starania władz Szczytna poprzedniej kadencji poszły na marne. Rezygnacja nowego burmistrza z budowy Innopolice (na zdjęciu wizualizacja) oznaczała utratę ponad 60-milionowego dofinansowania ze środków unijnych

Pismo „Wspólnota” zajmujące się tematyką samorządową opublikowało ranking samorządów pod względem pozyskiwania środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pod uwagę wzięto okres sześcioletni obejmujący lata 2014-2019.

WSZYSTKO PRZEZ „INNOPOLICE”

Najgorzej spośród wszystkich samorządów powiatu prezentuje się jego stolica – miasto Szczytno. W gronie miast powiatowych województwa warmińsko-mazurskiego okupuje ostatnie miejsce. W kraju na 267 sklasyfikowanych miast zajmujemy pozycję … 252. W ciągu sześciu lat władze Szczytna w przeliczeniu na jednego mieszkańca pozyskały zaledwie 195 zł z unijnej kasy. Większość pozostałych miast w województwie ma wynik 3-4-krotnie lepszy, a lider i trzeci w kraju Lidzbark Warmiński … ponad 12-krotnie. Ten okres zabiegów o unijne wsparcie okazał się dla Szczytna białą plamą. - Wszystkie siły i środki skierowane były na „Innopolice”, więc nic innego nie robiono – tłumaczy Krzysztof Mańkowski, sprawujący urząd burmistrza od dwóch lat. - Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że najlepsze co można było zrobić, to się z tego wycofać. Gdyby stało się inaczej, nie mielibyśmy dziś szans na realizację innych inwestycji - przekonuje burmistrz.

NIE TO POŁOŻENIE

Słabo w klasyfikacji powiatów prezentuje się szczycieński, zajmując z kwotą 154 zł trzecie miejsce od końca w województwie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.