Największe dochody w powiecie szczycieńskim w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma gmina Jedwabno. Ze wskaźnikiem 2 378 zł zdecydowanie wyprzedza stolicę powiatu - Szczytno, która zajmuje przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie Rozogi.

Jedwabno najbogatsze
- Wysoką pozycję w rankingu bogactwa to efekt naszej dobrej polityki fiskalnej – przekonuje wójt Sławomir Ambroziak i zachęca letników do przemeldowywania się na stałe do jego gminy

Jak co roku ministerstwo finansów opublikowało najnowsze wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin, powiatów i województw. Oparte są one na danych za 2020 r. - zgodnie ze stanem na koniec czerwca 2021 r. Wyliczeń dokonano m.in. na podstawie dochodów z opłat i podatków od: nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziałów we wpływach z podatku dochodowego do osób prawnych (CIT) i osób fizycznych (PIT).

W przypadku gmin, podobnie jak w latach poprzednich, zdecydowanych liderem okazał się łódzki Kleszczów z dochodem aż 29 704 zł na mieszkańca. Taki wynik zawdzięcza lokalizacji na swoim terenie Elektrowni Bełchatów. Drugie miejsce zajmują dolnośląskie Kobierzyce - 8 125 zł, a trzecie Rząśnia (woj. łódzkie).

Średni wskaźnik dla całego kraju wynosi 2 122 zł na mieszkańca. Poniżej tej średniej znalazło się aż 2037 na 2477 gmin w Polsce. W tym gronie jest większość samorządów miejskich i gminnych z powiatu szczycieńskiego. Wynik powyżej średniej odnotowały tylko Jedwabno – 2378 zł i Wielbark – 2263.

DOBRA POLITYKA FISKALNA

- To świadczy o naszej dobrej polityce fiskalnej – komentuje dane ministerstwa wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.