Świętajno to pierwsza gmina w powiecie szczycieńskim, w której czynny jest już nowy posterunek policji. W piątek z udziałem wojewody Artura Chojeckiego odbyło się jego oficjalnie otwarcie. Zapowiedź reaktywowania kolejnych posterunków cieszy przedstawicieli władzy samorządowej. Wątpliwości zgłaszają natomiast eksperci policyjni.

Jest nowy posterunek, czy będzie bezpieczniej?
W otwarciu nowego posterunku uczestniczyli m.in.: wojewoda, lokalni włodarze, przedstawiciele policji i duchowieństwa. Stary budynek po poprzedniej reformie związanej z likwidacją posterunków gmina sprzedała

Zadanie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gmin Świętajno i Rozogi, bo taki rejon obejmie działalność posterunku, spocznie na barkach 7 policjantów z prewencji i pionu kryminalnego. Kierownikiem będzie mł. asp. Klaudiusz Rochmalski, który z rąk nadinsp. Tomasza Klimka, szefa wojewódzkiej policji w Olsztynie otrzymał klucze do nowego budynku. Stanął on w centrum Świętajna, przy ul. Grunwaldzkiej na działce o pow. 7 arów, którą pod koniec 2017 roku Rada Gminy Świętajno przekazała policji w formie darowizny. Inwestycja sfinansowana została w całości (wraz z wyposażeniem) z Programu Modernizacji Policji na lata 2017 – 2020. Jej koszt wyniósł ponad 2 mln zł brutto.

Posterunek w Świętajnie to siódmy przywrócony posterunek od 2016 roku na Warmii i Mazurach, w tym czwarty, który swoją siedzibę ma w zupełnie nowym budynku i pierwszy w powiecie szczycieńskim. Czynny będzie w godzinach 7.30-15.30.

POSTERUNKI NA HUŚTAWCE

Kierownikiem posterunku został mł. asp. Klaudiusz Rochmalski

Raz likwidowane, raz przywracane – decyzje resortu policji wobec posterunków gminnych przypominają istną huśtawkę. Ostatnia akcja ich likwidacji ruszyła w 2008 r. MSWiA argumentowało to tym, że są niewydolne, prowadzą stosunkowo niewiele spraw i zajmują się głównie łapaniem pijanych rowerzystów. Także ówczesne kierownictwo policji w Szczytnie przekonywało, że likwidacja posterunków jest w pełni uzasadniona i zapewniało, że ze zdarzeniami w terenie lepiej poradzą sobie funkcjonariusze z położonej w centrum powiatu komendy w Szczytnie. Tłumaczono, że mieszkańcy w razie potrzeby zawsze będą mogli zwrócić się o pomoc do swojego dzielnicowego. Życie pokazało jednak, że jest z tym różnie. Z gmin powiatu szczycieńskiego do dziś płyną sygnały niezadowolenia na niewystarczającą obecność policji w terenie. Są też zastrzeżenia do pracy dzielnicowych.

Za przywróceniem posterunków opowiadają się od lat władze samorządowe poszczególnych gmin. Deklarują przy tym wolę bezpłatnego przekazania działek na ich budowę. Stare bowiem albo zostały sprzedane, albo służą dziś innym celom. Według wstępnych zapowiedzi, nowe posterunki miały być przywrócone w każdej stolicy gminy naszego powiatu. Dziś, oprócz Świętajna, mówi się już tylko o budowie posterunków w Pasymiu i Wielbarku. W tym drugim kładziona jest właśnie więźba dachowa. Burmistrz Zapadka liczy, że do końca roku posterunek w jego mieście ruszy.

WĄTPLIWOŚCI EKSPERTÓW POLICYJNYCH

Przywracanie do życia posterunków gminnych budzi zadowolenie społeczności lokalnej. Wątpliwości zgłaszają natomiast przedstawiciele środowiska policyjnego.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.