Tabletki z jodkiem potasu dotarły już do wszystkich szczycieńskich samorządów. Będą przechowywane w urzędach miast i gmin, a w razie potrzeby dystrybuowane wśród mieszkańców. Ma to związek z możliwością wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.

Jodek potasu trafił do gmin
Sekretarz Lucjan Wołos: - Rozdawanie tabletek rozpocznie się wtedy, gdy zagrożenie radiacyjne ogłosi Państwowa Agencja Atomistyki

Od pewnego czasu wojska rosyjskie ostrzeliwują rejon Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Władimir Putin z kolei w swoim niedawnym orędziu zagroził, że może użyć broni jądrowej. W związku z tymi doniesieniami rząd przekazał tabletki zawierające jodek potasu do komend powiatowych straży pożarnych. Stamtąd kilka dni temu zostały one przekazane do poszczególnych miast i gmin. Do Szczytna trafiło ok. 35 tys. tabletek. - Posiadamy taką liczbę tabletek, że na pewno dla każdego wystarczy – zapewnia  Andrzej Domian, inspektor ds. zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej w Urzędzie Miejskim. W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, jodek potasu będzie dystrybuowany wśród mieszkańców w wyznaczonych punktach.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.