Halina Jaśniewicz z Lipnik wygrała XV edycję Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Drugie miejsce zajęła ubiegłoroczna zwyciężczyni, Beata Nikołajuk z Kolonii, a trzecie – Katarzyna Grudzińska z Nowin. Jubileuszowa edycja okazała się rekordowa pod względem liczby oddanych przez naszych czytelników głosów. Wpłynęło ich ponad 2 tysiące!
TO JUŻ 15 LAT …
Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego jest organizowany od 2008 r. przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe w Szczytnie. Przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie czytelnicy wybierają finałową piętnastkę spośród wszystkich sołtysów z powiatu szczycieńskiego. W drugim, spośród finalistów, wyłaniany jest zwycięzca. Tegoroczna, jubileuszowa edycja miała wyjątkowy charakter. Do naszej redakcji wpłynęła rekordowa liczba kuponów – było ich łącznie 2235!
Podsumowanie Plebiscytu i ogłoszenie wyników odbyło się w czwartek 7 lipca w gościnnych progach stodoły „Pod skrzydłem” w Jerutkach, gdzie swoją siedzibę ma Fundacja „Kreolia – Kraina Kreatywności”. W uroczystości udział wzięli sołtysi, którzy znaleźli się w finałowej piętnastce, włodarze gmin powiatu szczycieńskiego oraz członkini Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego Sylwia Jaskulska.
LOKALNE OSOBOWOŚCI
Po powitaniu przybyłych gości, głos zabrał współorganizator Plebiscytu, starosta Jarosław Matłach. Podkreślał, że jest to jeden z najpopularniejszych konkursów w powiecie promujący lokalne osobowości. - Państwo są osobowościami, bo nie każdy może być sołtysem. To trudna funkcja, ponieważ mieszkańcy w pierwszej kolejności to wam zgłaszają swoje potrzeby, mówią o tym, czego im brakuje – zwracał uwagę starosta, dodając, że sołtysi stanowią pierwszy, bardzo ważny szczebel samorządności. Zapowiedział przy okazji, że w kolejnych latach zwiększy pulę nagród dla sołectw, których przedstawiciele znajdą się na najwyższych stopniach plebiscytowego podium. Dziś jest to odpowiednio 3,2 i 1 tys. złotych. O tym, jak ważną rolę w swoich lokalnych społecznościach pełnią sołtysi, mówiła też Sylwia Jaskulska. - Zamieniacie słowa i myśli w czyny. Słuchacie nas, mieszkańców, zabezpieczacie środki na sołeckie inwestycje, wiercąc dziury w brzuchach waszym burmistrzom i wójtom – zauważała, zachęcając jednocześnie sołtysów do korzystania z przydzielanych przez Urząd Marszałkowski grantów sołeckich oraz środków dla kół gospodyń i ochotniczych straży pożarnych.
Sołtysi, którzy znaleźli się w finałowej piętnastce, odebrali od starosty pamiątkowe dyplomy. Z kolei redaktor naczelny „Kurka Mazurskiego” Andrzej Olszewski wszystkim finalistom ufundował roczną prenumeratę tygodnika.
SUPERSOŁTYS Z LIPNIK
Potem przyszedł czas na najbardziej emocjonującą część uroczystości – ogłoszenie trzymanych do ostatniej w chwili w tajemnicy wyników głosowania czytelników.
Czytelnicy „Kurka” postanowili przyznać tytuł Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego Halinie Jaśniewicz z Lipinik. Drugie miejsce zajęła ubiegłoroczna zwyciężczyni, Beata Nikołajuk z Kolonii, a trzecie – Katarzyna Grudzińska z Nowin. Pamiątkowymi dyplomami redakcja uhonorowała także panie sołtys, które zajęły czwarte i piąte miejsca – Elżbietę Pałasz z Jedwabna i Jolantę Augustowską z Narajt.
Zwyciężczyni Plebiscytu, oprócz czeku dla swojego sołectwa na 3 tys. zł, otrzymała także statuetkę od starosty Matłacha oraz upominek od Sylwii Jaskulskiej. Podczas ogłoszenia wyników nie kryła zaskoczenia i wzruszenia. - Naprawdę się tego nie spodziewałam, to dla mnie ogromna niespodzianka – wyznała Halina Jaśniewicz.
Tegoroczna Supersołtys funkcję tę sprawuje drugą kadencję. W Lipnikach mieszka od 1974 r., a sprowadziła się tam z Mikołajek w 1974 r. Obecnie jest na emeryturze. Ma dwóch synów i jedną córkę. Doczekała się wnuka i wnuczki oraz dwojga prawnucząt. Przyznaje, że bardzo lubi pracę społeczną i z radością poświęca jej swój czas. Pani Halina w samorządzie działa od wielu lat. Kilkanaście lat temu, zasiadając w Radzie Gminy Jedwabno, wraz z kilkoma innymi radnymi zabiegała o to, by Lipniki, wówczas wchodzące w skład sołectwa Jedwabno, stały się odrębnym sołectwem. Z perspektywy czasu uważa, że trudniej jest być sołtysem niż radną. - Sołtys ma na głowie więcej obowiązków. Musi pilnować, czy na wsi wszystko gra, łagodzić spory między ludźmi - mówi pani Halina. Lipniki to mała, popegeerowska wieś. Jak wspomina tegoroczna zwyciężczyni Plebiscytu, kiedy obejmowała sołectwo, nie było tam nawet miejsca, w którym mieszkańcy mogliby się spotykać. Dziś mają do dyspozycji świetlicę, a w przyszłym roku w planach jest dokończenie boiska. Pani sołtys na sercu leży dbałość o estetykę miejscowości. Dzięki jej staraniom w 2016 r. sołectwo zajęło I miejsce w konkursie „Czysta zagroda, estetyczna wieś”. Na co przeznaczy wygraną w Plebiscycie? - Jeszcze nie wiem, ale na pewno te pieniądze się nam przydadzą – odpowiada pani Halina, dodając, że nagrodę za zajęcie drugiego miejsca w ubiegłym roku przeznaczyła na zakup lodówki do świetlicy.
Druga na plebiscytowym podium Beata Nikołajuk zapowiada z kolei, że otrzymane od starosty 2 tys. zł podzieli po połowie na doposażenie świetlicy oraz dalszy etap zagospodarowania dawnego boiska, które staraniem jej oraz mieszkańców powoli przekształca się w strefę relaksu dla starszych i młodszych. Zaskoczona wysoką, trzecią lokatą, jest najmłodsza w gronie tegorocznych laureatek Katarzyna Grudzińska z Nowin. - Bardzo się cieszę, że mieszkańcy obdarzyli mnie tak dużym zaufaniem. Trzecie miejsce to dla mnie zaskoczenie, choć przyznam, że dostawałam od mieszkańców telefony i zdjęcia pokazujące, że wysyłają kupony z moim nazwiskiem – mówi. Swoją wygraną planuje przeznaczyć na zakup wyposażenia do świetlicy.
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć muzycznego akcentu. Tym razem w sielską atmosferę wprowadzili zebranych Joanna Gawryszewska oraz Jan Lisiewski, wykonując utwory inspirowane wsią.
(ew)
WYNIKI PLEBISCYTU NA SUPERSOŁTYSA POWIATU SZCZYCIEŃSKIEGO (pierwsza piątka)
1. Halina Jaśniewicz (Lipniki) – 539 głosów
2. Beata Nikołajuk (Kolonia) – 474
3. Katarzyna Grudzińska (Nowiny) – 225
4. Elżbieta Pałasz (Jedwabno) – 171
5. Jolanta Augustowska (Narajty) – 170