Już po raz dwunasty wręczono Jurandy, nagrody powiatu w dziedzinie gospodarki, działalności społecznej, kultury, nauki i sztuki oraz sportu i rekreacji. W tym roku przyznano pięć wyróżnień i tyle samo statuetek, jednak bez honorowej.

Jurandy po raz dwunasty

Tegoroczna edycja Jurandów była już dwunastą. Nagrody po raz pierwszy przyznano w 1998 roku z inicjatywy ówczesnych władz Szczytna oraz Szczycieńskiego Towarzystwa Gospodarczego. Od roku 1999 zaniechano wręczania wyróżnień i statuetek.

Po dwuletniej przerwie powrócono do tej tradycji. Wtedy też Jurandy stały się nagrodami powiatowymi. Tegoroczna gala wręczenia wyróżnień i statuetek odbyła się w piątek 8 kwietnia w Miejskim Domu Kultury. Wśród laureatów znaleźli się reprezentanci różnych dziedzin – lokalni przedsiębiorcy, ludzie kultury, oświaty oraz dość liczne grono sportowców.

O tym, kto otrzyma nagrody, decydowała Kapituła pod przewodnictwem starosty Jarosława Matłacha. Oprócz niego w jej skład wchodzą jeszcze: Mariusz Spychał, prezes Szczycieńskiego Towarzystwa Gospodarczego, Andrzej Kijewski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Powiatu Szczycieńskiego, Mirosława Duńczyk, przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Szczycieńskiego oraz Ryszard Odrzywolski, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Szczytnie.

W tym roku nie przyznano Juranda honorowego, którego wręcza się na wniosek przewodniczącego Kapituły. Oprawę muzyczną gali zapewnił zespół Roberta Otwinowskiego, a na zakończenie wystąpił gitarzysta Piotr Krępeć.

(ew)

STATUETKI JURANDA:
BARBARA DĄBROWSKA

właścicielka firmy „B&A” Barbara Dąbrowska, Diagnostyka i Mechanika Pojazdowa

Firma „B&A” swoją działalność rozpoczęła w 1995 roku. Początkowo było to zarządzanie Podstawową Stacją Kontroli Pojazdów. Wraz z możliwością ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych, firma znacznie rozszerzyła swoją ofertę. W ubiegłym roku na ul. Przemysłowej w Szczytnie otwarto zakład bogato wyposażony w profesjonalne urządzenia, zapewniające szerokie możliwości diagnostyczne i naprawcze pojazdów.

TOMASZ NYSZTAL

kapitan reprezentacji Polski w wędkarstwie podlodowym

Jego przygoda z wędkarstwem rozpoczęła się około 35 lat temu, kiedy to małego jeszcze chłopca ojciec zabierał na pobliskie rzeczki. Od 1985 roku bierze udział w zawodach wędkarskich. Zawsze kochał łowić na spławik, ale z upływem lat zaczął startować w zawodach podlodowych. W 2000 roku po raz pierwszy został mistrzem Polski w wędkarstwie podlodowym, a latem tego samego roku zajął II m. indywidualnie w klubowych MP w wędkarstwie spławikowym. Od tej pory stawał na podium różnej rangi zawodów blisko 150 razy. Wywalczył 10 medali mistrza Polski i 4 medale MŚ. Od czterech lat jest kapitanem reprezentacji narodowej w wędkarstwie podlodowym. Swoją pasją zaraził także syna, Bartosza, którego doprowadził do indywidualnego tytułu mistrza Polski w wędkarstwie spławikowym w kategorii kadetów.

TADEUSZ DYMERSKI

trener judo – trzeci dan

Tadeusz Dymerski to postać niezwykle zasłużona dla szczycieńskiego sportu. Od 1977 do 2010 roku zatrudniony w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie jako nauczyciel sportów walki. Z lokalnym światem sportu związany od 1963 roku, początkowo jako zawodnik, a następnie trener klubu „Podchorążak Szczytno”, „Gwardii Szczytno”, „Policyjnego Klubu Sportowego WSPol” w Szczytnie, a obecnie ponownie „Gwardii Szczytno”. Jako zawodnik zdobył wiele medali w akademickich MP w Judo: 3 złote, 1 srebrny i 5 brązowych. W 2008 r. w MP Masters we Wrocławiu wywalczył złoto. W 2010 roku, podczas ME w Judo w Chorwacji zdobył brązowy medal, a w zorganizowanych w tym samym roku MP Masters – złoty. Jednak, jak sam podkreśla, jego życiowym powołaniem jest praca trenerska z młodzieżą. Pod jego kierunkiem najzdolniejsi zdobywali i zdobywają nadal medale i tytuły mistrzowskie w kraju i poza granicami. Wychowankowie pana Tadeusza wywalczyli blisko 50 medali MP w Judo oraz dwa złote i jeden brązowy w ME, a także jeden brązowy w MŚ. W latach 1998 – 2008 pełnił funkcję trenera polskiej reprezentacji Policji w Judo, również osiągając znaczące sukcesy.

GRAŻYNA ALBRECHT

właścicielka restauracji „Zacisze”

Działalność gospodarczą zaczęła 1 września 1998 roku, zakładając hotel i restaurację „Leśna”. W 2010 roku zakupiła budynek od „Społem” w Szczytnie po byłej restauracji „Zacisze”, gdzie usługi gastronomiczne świadczyła już od 2001 roku. Budynek był przeznaczony do kapitalnego remontu. Dziś organizowane są tam różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. W 2009 r. pani Grażyna wraz z mężem Andrzejem, zostali uhonorowani tytułem Mecenasa Kultury Warmii i Mazur.

PIOTR ZEMBRZUSKI

trener karate kyokushin

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, trener II klasy karate kyokushin. Dyscyplinę tę trenuje od przeszło 30 lat. Od 1988 do 1989 roku reprezentant kadry narodowej. Jego największe osiągnięcia sportowe to: brązowy medal na MP Seniorów w 1989 roku. Do sukcesów trenerskich pan Piotr zalicza siedem medali na ME (3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe), brązowy medal na MŚ w Tokio.

 

WYRÓŻNIENIA:

WIESŁAW OLSZEWSKI

I SŁAWOMIR DARIUSZ ZAGOŻDŻON

właściciele Zakładu Usług Wodno-Melioracyjnych W. Olszewski,

D. Zagożdżon Sp. j.

Zakład istnieje od 1991 roku. Od początku wykonuje prace na terenie powiatu szczycieńskiego. Główny profil działalności to budowa przepompowni ścieków, sieci wodno-kanalizacyjnych oraz sieci wodociągowych. Wśród zrealizowanych przez zakład zadań są m.in. modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej brzegów Jeziora Domowego Małego.

ELŻBIETA PIOTROWSKA,

właścicielka firmy Domowa Produkcja Ciast „U Eli”.

Firma prowadzona przez Elżbietę Piotrowską powstała w Świętajnie, w 1997 roku. Przez pierwsze trzy lata zajmowała mały, wynajęty lokal. Później właścicielka zaadaptowała na potrzeby zakładu swój dom. Od tamtej pory sukcesywnie poszerza sieć odbiorców, a wypieki z firmy trafiają na coraz większy obszar naszego regionu. Obecnie zakład zatrudnia 20 osób, a w niedalekiej przyszłości planowana jest jego rozbudowa.

STOWARZYSZENIE „SCENA 9”

„Scena 9” powstała ponad pięć lat temu. Posiada pozwolenie na używanie miana „Kabaretowej Sceny Trójki”. W swojej działalności stawia na różnorodność repertuarową – od poezji śpiewanej po jazz, spektakle teatralne, satyrę i kabaret. Przez „Scenę 9” w ponad siedemdziesięciu koncertach w Pubie „9” przewinęło się przeszło stu artystów. Od 2009 roku stowarzyszenie współorganizuje w Szczytnie koncert konkursowy Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WESOŁOWIE

Szkoła Podstawowa w Wesołowie to niewielka, wiejska placówka, do której uczęszcza 55 uczniów. Dyrekcja oraz nauczyciele od kilku lat z pozytywnym skutkiem starają się zaszczepić wśród swoich wychowanków wrażliwość na krzywdę innych oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym. Społeczność szkolna od 2004 roku bierze udział w wielu akcjach charytatywnych, m.in. w akcji Towarzystwa „Nasz dom”, „Góra Grosza”, czy Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”. W ubiegłym roku uczniowie włączyli się do pomocy dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Haiti. Pięciokrotnie szkoła zajmowała I miejsce w województwie warmińsko-mazurskim w akcji „Góra Grosza”.

ZESPÓŁ „WRZOSY”

Zespół działa od 2006 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dźwierzutach. Jego członkami są emeryci. Występują nie tylko na terenie powiatu szczycieńskiego. W ubiegłym roku dali aż 43 koncerty. Na swoim koncie mają występy w Radiu Olsztyn oraz podczas warszawskiej prezentacji stołów świątecznych. „Wrzosy” nagrały już dwie płyty. Uwieńczeniem dotychczasowego dorobku zespołu był występ w warszawskiej Sali Kongresowej na koncercie galowym z okazji XIII Zjazdu Delegatów Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. „Wrzosy” miło wspominają także swój udział w jednym ze spotkań przedwyborczych kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego w Działdowie.