Omulew Wielbark to najstarszy z funkcjonujących w naszym powiecie klubów. W tym roku kończy on 70 lat, czyli obchodzi swoje kamienne gody.

Kamienne gody OmulwiW stolicy powiatu szczycieńskiego ligowa piłka jest młodsza, Błękitni Pasym kończą w tym roku 63 lata, a Zrywowi Jedwabno siedemdziesiątka stuknie za rok. Pozostałe futbolowe drużyny dopiero rozpoczynają budowanie tradycji. Z dostępnych źródeł wynika, że najstarszym z funkcjonujących do dziś piłkarskich klubów na naszym terenie jest Omulew. Pierwszą nazwą drużyny z Wielbarka była Olimpia, która zaczynała od rozgrywek klasy B. Awans do klasy A przyszedł dopiero w połowie lat. 70 ubiegłego wieku – ale po roku nastąpił spadek. To był pierwszy z kryzysów w drużynie, która przez kilka sezonów nie uczestniczyła w zmaganiach ligowych. W roku 1980 ligowa piłka powróciła do Wielbarka, a klub zgłoszony do rozgrywek klasy C został reaktywowany jako Omulew. W sezonie 2004/2005 rozwiązano drużynę seniorów, ale już wkrótce do rozgrywek w klasie A przystąpił zespół zbudowany na bazie wicemistrza juniorskiej klasy okręgowej. Po paru latach zespół prowadzony przez Mariusza Korczakowskiego awansował do IV ligi, z której spadł w zakończonym w czerwcu sezonie.

Henryk Gabryel to jeden z najbardziej zasłużonych działaczy wielbarskiego klubuSeniorzy grali w Wielbarku grali na trzech obiektach. Najpierw było to boisko powstałe na wyrobisku po starej cegielni na ulicy Kopernika, później grano tuż przy wielbarskiej szkole. Od wiosny 1996 roku ligowe i pucharowe mecze rozgrywane są na obecnym obiekcie, który przeszedł modernizację w 2010 roku. W związku z tym w 2009 roku dla drużyn młodzieżowych powstało boisko przy ul. 11 Listopada.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.