Z okazji dziesięciu lat istnienia Groty w Linowie w minioną niedzielę odprawiona została jubileuszowa msza święta. Na uroczystość licznie przybyli turyści spędzający wakacje w okolicy oraz mieszkańcy Szczytna, w tym znajomi i przyjaciele ks. Roberta Dziewiatowskiego,

 

twórcy Groty.galeria >>

 

Z okazji dziesięciu lat istnienia Groty w Linowie w minioną niedzielę odprawiona została jubileuszowa msza święta. Na uroczystość licznie przybyli turyści spędzający wakacje w okolicy oraz mieszkańcy Szczytna, w tym znajomi i przyjaciele ks. Roberta Dziewiatowskiego,

twórcy Groty.

Kaplica pod bocianim gniazdem

Mszę świętą odprawił ks. dr Józef Leonowicz, proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Targowie. Przypomniał wiernym historię Groty oraz okoliczności jej powstania.

- Właśnie tutaj przed dziesięciu laty, z inicjatywy śp. ks. Roberta Dziewiatowskiego, na gruntach ofiarowanych przez rodzinę rolników, została wybudowana Grota Matki Bożej Różańcowej - wspominał ks. Leonowicz.

Na jubileuszu nie zabrakło stałych gości, którzy od lat odwiedzają to wyjątkowe miejsce: członków Stowarzyszenia „NAWA” im. ks. Roberta Dziewiatowskiego, „Kręciołów” oraz Amatorskiego Klubu Biegacza. Przebieg uroczystości uświetnił bogaty repertuar Chóru Kantata ze Szczytna. Niedzielna msza przyciągnęła około dwustu mieszkańców i turystów. Wśród wypoczywających znaleźli się wierni m.in. z Warszawy, Częstochowy, Skierniewic czy Przasnysza. Śpiewom i modlitwom towarzyszył rytmiczny klekot bocianów, których gniazdo stało się charakterystycznym elementem pobliskiego krajobrazu.

ZACZĘŁO SIĘ OD KAMIENI

Pomysł stworzenia kapliczki pochodzi od studentów wypoczywających w okolicach Linowa. Dowiedziawszy się o spędzającym tu urlop księdzu Robercie Dziewiatowskim, pomyśleli, że dobrze byłoby mieć możliwość odbywania praktyk religijnych na miejscu. Do tej pory okoliczni mieszkańcy i turyści dojeżdżali bowiem na msze święte do Dźwierzut, Trelkowa lub Szczytna.

- Z inicjatywy ks. Roberta zaczęliśmy jesienią zbierać kamienie potrzebne do wybudowania groty - wspomina Krystyna Chorążewicz, która wspólnie z mężem Tadeuszem dba o utrzymanie kapliczki. Wiosną 1998 roku ruszyły prace związane z jej budową, a pierwsza msza z jednoczesnym poświęceniem obiektu odbyła się 2 sierpnia tego samego roku. Początkowo msze święte w Grocie w Linowie były odprawiane przez księży z Parafii św. Stanisława Kostki w Szczytnie, głównie przez ks. Dziewiatowskiego. Ostatnią mszę odprawił tutaj w sierpniu 2002 roku. Nabożeństwa, ze względu na plenerowy charakter miejsca, odbywają się tylko w okresie wakacyjnym. Jednak o kapliczkę trzeba dbać cały rok. Troszczą się o to, oprócz państwa Chorążewiczów, Elżbieta i Jan Januszkiewiczowie oraz Dorota i Ryszard Sobierajowie.

Karolina Jadanowska/Fot. A. Olszewski