Już prawie co drugi mieszkaniec powiatu szczycieńskiego decyduje się na przekazanie 1 procenta swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Często też w zeznaniu rocznym wskazujemy konkretną osobę, której chcemy pomóc.

Każdy może być filantropem

ZADANIE PROSTE

Od kilku lat, rozliczając się z osiągniętych dochodów mamy możliwość przekazania 1% podatku konkretnej organizacji, której chcemy pomóc.

- Zadanie jest bardzo proste – mówi Marianna Zając, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym w Szczytnie. - Podczas obliczania podatku należnego, trzeba tylko w deklaracji wpisać numer KRS organizacji, na którą ma być przekazane 1% tej kwoty. Resztą my już się zajmujemy.

Jeśli chcemy, aby 1 proc. został przekazany np. na leczenie konkretnej osoby, powinniśmy to zaznaczyć w rubryce „cel szczegółowy 1 proc.” Możemy w niej wyrazić wolę, aby pieniądze wspomogły leczenie albo rehabilitację kogoś znajomego.

Listę podmiotów mających status organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronie www.pozytek.gov.pl. Aktualnie na liście uprawnionych do zbierania 1% podatku jest 7656 organizacji, w tym 11 zarejestrowanych w powiecie szczycieńskim.

CORAZ WIĘCEJ FILANTROPÓW

Zainteresowanie przekazaniem 1 proc. na szlachetny cel jest coraz bardziej popularne. Według danych Urzędu Skarbowego w Szczytnie, w ubiegłym roku zdecydowało się na to 45% podatników (w latach poprzednich odpowiednio – 42% i 36%), którzy na szlachetny cel przekazali w sumie 543 tys. zł.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.