Po raz czwarty w Szczytnie i już po raz 35. na Warmii i Mazurach odbyły się Kaziuki Wilniuki. Licznie przybyli do Miejskiego Domu Kultury mieszkańcy mieli możliwość obcowania z kulturą kresową i podziwiania artystów przybyłych z Wileńszczyzny.

Kaziuki pełne wrażeń
Polski Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” rozpoczął swój występ polonezem

JUBILEUSZOWE ŚWIĘTO

W sobotę w MDK-u odbyło się popularne kresowe święto – Kaziuki Wilniuki. W Szczytnie impreza ta w obecnej formule została zorganizowana po raz czwarty, ale na Warmii i Mazurach ma ona znacznie dłuższą, bo liczącą już 35 lat tradycję. Nawiązuje do wileńskich obchodów na cześć patrona Polski i Litwy, św. Kazimierza. Kaziukom towarzyszą tradycyjne jarmarki. Nie mogło go zabraknąć również i w Szczytnie. Artyści z Litwy prezentowali swoje obrazy, rzeźby i rękodzieło. Na kaziukowym jarmarku można było kupić palmy wielkanocne, które cieszyły się dużym wzięciem, a także wędliny, piernikowe serca oraz wileński chleb. Kresowe święto to również okazja do bezpośredniego spotkania z ludźmi kultury przybyłymi z Wileńszczyzny. Co roku gościem honorowym szczycieńskich Kaziuków jest zasłużona dziennikarka, pisarka oraz działaczka ruchu polskiego na Litwie Krystyna Adamowicz.

Założycielka zespołu „Perła Warmii” Jolanta Adamczyk (z lewej) otrzymała w prezencie od prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko – Nowogródzkiej Janiny Surgał haft wykonany przez mieszkankę Szczytna

Głównym punktem sobotniej imprezy był koncert prowadzony z humorem przez parę popularnych konferansjerów – Annę Adamowicz – Ciotkę Franukową i Dominika Kuziniewicza – Wincuka.

W tym roku szczycieńskiej publiczności, licznie zgromadzonej w sali widowiskowej MDK-u, jako pierwsza zaprezentowała się świętująca 30-lecie działalności Kapela Wileńska.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.