W kościele ewangelickim w Dźwierzutach miała miejsce niecodzienna i wzruszająca uroczystość przekazania zaginionego podczas II wojny światowej kielicha komunijnego. Wystawione wiosną na aukcję naczynie liturgiczne udało się odzyskać dzięki staraniom biskupów Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego Rzeczypospolitej Polskiej i Krajowego Kościoła Ewangelickiego Nadrenii.

Kielich z niezwykłą historią
Odzyskany kielich ks. Witoldowi Twardzikowi przekazał urodzony na Mazurach biskup Krajowego Kościoła Ewangelickiego Nadrenii ks. Manfred Rekowski (z lewej)

ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE

Uroczystość przekazania kielicha komunijnego odbyła się w dźwierzuckim kościele w minioną niedzielę. Oprócz obecnych i byłych parafian, udział w niej wzięli zaproszeni goście, w tym urodzony na Mazurach biskup Krajowego Kościoła Ewangelickiego Nadrenii ks. Manfred Rekowski i biskup Kościoła Ewangelickiego Rzeczpospolitej Polskiej ks. Jerzy Samiec. To głównie dzięki ich działaniom oraz współpracy udało się odzyskać cenne naczynie liturgiczne. Przybyli także wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki i wójt gminy Dźwierzuty Marianna Szydlik. O tym, jak doszło do tego, że kielich po 74 latach wrócił na swoje miejsce, opowiadał ks. Witold Twardzik, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pasymiu, której dźwierzucki kościół jest filiałem.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.