Kondycja finansowa szczycieńskich samorządów jest coraz słabsza. W porównaniu do roku ubiegłego swoje notowania na tle kraju poprawiły tylko gminy Szczytno i Wielbark. I tak już niskie pozycje jeszcze bardziej obniżyły największe nasze samorządy - miejski Szczytna i powiatowy. Tak przynajmniej wynika z Rankingu Finansowego Samorządów za rok 2019 sporządzonego przez naukowców z dwóch uniwersytetów.

Kiepskie notowania naszych samorządów
W rankingu finansowym powiat szczycieński jest na dalekim miejscu. Starosta Matłach uważa, że nie oddaje on rzeczywistego stanu rzeczy. Na zdjęciu – otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej, które miało miejsce w listopadzie ub. r.

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich opublikowała III Ranking Finansowy Samorządów za rok 2019. Jego autorzy - naukowcy z uniwersytetów: Jagiellońskiego i Ekonomicznego w Krakowie przygotowali go z myślą o samorządowcach, przedsiębiorcach poszukujących terenów, w których inwestycje będą dobrze wspierane przez lokalne władze, a także „zwykłych wyborcach”, mogących w prosty sposób sprawdzić, jak publicznymi pieniędzmi gospodarują włodarze ich gmin.

- Ranking jest odpowiedzią na głosy płynące zarówno ze strony władz lokalnych, ekonomistów, jak i przedstawicieli urzędów centralnych – aby stworzyć uniwersalne narzędzie obrazujące kondycję finansową samorządów lokalnych – piszą autorzy zestawienia.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.