Muzyka Krzysztofa Klenczona to nie tylko genialne kompozycje, wpadające w ucho melodie i wspomnienia z lat młodości. Twórczość związanego ze Szczytnem artysty stała się także inspiracją utworów literackich nadesłanych na konkurs "Z obłoków na ziemię" zorganizowany przez stowarzyszenie "TLOSI" i Miejską Bibliotekę Publiczną.
WYSZLI POZA POWIAT
O tym, że muzyka i literatura często chodzą w parze, wiedzą wszyscy miłośnicy obu tych dziedzin sztuki. Ich połączenie daje często zaskakujące i ciekawe efekty artystyczne, o czym można się było przekonać w piątek 1 grudnia podczas finału konkursu literackiego "Z obłoków na ziemię", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne "TLOSI" i Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczytnie. Tym razem, z racji obchodzonego w powiecie Roku Klenczonowskiego, autorzy musieli przedstawić prace nawiązujšce do twórczości lidera Czerwonych Gitar i Trzech Koron. Sam konkurs odbył się już po raz trzeci i widać, że stopniowo wzrasta jego ranga. Nadesłane utwory ocenia jury, któremu od początku przewodniczy profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Zbigniew Chojnowski, a oprócz niego w składzie zasiada również m.in. pisarz i autor scenariuszy telewizyjnych Jerzy Niemczuk. W tym roku konkurs po raz pierwszy przekroczył granice powiatu szczycieńskiego. O palmę pierwszeństwa rywalizowali twórcy z różnych, często dość odległych zakątków Polski, m.in. z Krakowa, Opola, Tczewa.
Główne nagrody przypadły właśnie osobom spoza naszego powiatu. Jurorzy uznali, że na pierwsze miejsce zasłużyła mieszkanka Opola Renata Blicharz. Drugie miejsce zajęła dziennikarka i pisarka Beata Bazan-Bagrowska z Bolesławia w Małopolsce, a trzecie przypadło ex eaquo 16-letniej mieszkance Tczewa Lucynie Paszek oraz Małgorzacie Małeckiej ze Złotnik Kujawskich koło Inowrocławia.
MUZYKA DZIECIŃSTWA
Pani Małgorzata, jako jedyna spośród laureatów głównych nagród, przybyła na uroczystość osobiście. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego w gimnazjum. Jurorom szczególnie spodobał się jej wiersz pt. "Muzyka mojego dzieciństwa". Skąd sentyment do twórczości Klenczona?
- Mam siostrę i brata, znacznie ode mnie starszych. Kiedy byłam mała, oni słuchali właśnie Czerwonych Gitar i zarazili mnie tą muzyką. Po latach zaczęłam do niej wracać, bo kojarzy mi się z dzieciństwem. Klenczona mogę słuchać godzinami - zdradziła "Kurkowi" pani Małgorzata.
Jury przyznało też jedno wyróżnienie. Przypadło ono reprezentantce Szczytna, Annie Bogusz.
Podczas wieczoru poetyckiego w bibliotece, fragmenty nagrodzonych utworów prezentowali publiczności uczniowie Zespołu Szkół nr 3 pod kierunkiem Mirosławy Gumkowskiej. Na zakończenie wystąpił też chór "Kantata", który w swoim repertuarze ma kilka piosenek Krzysztofa Klenczona.
(łuk)
2006.12.06