Kościół ewangelicko – augsburski w Pasymiu, najcenniejsza budowla sakralna powiatu szczycieńskiego, został zwycięzcą w kategorii specjalnej ogólnopolskiego konkursu „Zabytek zadbany” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był to jedyny obiekt z województwa warmińsko – mazurskiego zakwalifikowany do tegorocznej edycji.

Kościół ewangelicki ze specjalną nagrodą
Kościół ewangelicko – augsburski w Pasymiu otrzymał nagrodę specjalną za właściwe użytkowanie i stałą opiekę nad zabytkiem

PRESTIŻOWE WYRÓŻNIENIE

Ogólnopolski konkurs Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek zadbany” jest adresowany do właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów na terenie całego kraju. Na celu ma promocję opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwatorskiego utrzymania i zagospodarowania cennych budowli. Obiekty można zgłaszać w sześciu kategoriach. Jedną z nich jest kategoria specjalna za właściwe użytkowanie i stałą opiekę nad zabytkiem. W tym roku jej laureatem został kościół ewangelicko – augsburski w Pasymiu. Do pierwszego etapu formalnego tegorocznej edycji zakwalifikowano 45 obiektów z 15 województw. Warmię i Mazury reprezentował jedynie pasymski kościół. W jego rekomendacji do konkursu, wojewódzki konserwator zabytków podkreślił, że prowadzone w nim prace były ukierunkowane na „zachowanie autentyzmu substancji obiektu, a każdy z zaplanowanych etapów został poprzedzony właściwym rozpoznaniem historycznym, ikonograficznym i badawczym obiektu”. Gala podsumowująca konkurs odbędzie się 18 kwietnia w Zamościu.

Prestiżowe wyróżnienie to wyraz uznania dla wieloletnich starań proboszcza Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pasymiu, ks. Witolda Twardzika.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.