Obecni i byli radni, lekarze, urzędnicy samorządowi, prywatni przedsiębiorcy, sołtysi - to osoby, które znalazły się w gronie kandydatów do Rady Powiatu w nadchodzących wyborach. Najbardziej zacięty bój będzie się toczył w okręgu obejmującym miasto Szczytno, gdzie do walki stanie m.in. urzędujący od trzech kadencji starosta Jarosław Matłach.
W wyborach do Rady Powiatu powiat szczycieński został podzielony na pięć okręgów obejmujących: miasto Szczytno (okręg nr 1), gminę Szczytno (nr 2), gminę Dźwierzuty oraz miasto i gminę Pasym (nr 3), gminy Rozogi i Świętajno (nr 4) oraz gminy Wielbark i Jedwabno (nr 5). Do obsadzenia jest w sumie 19 mandatów. Chrapkę na nie ma aż 130 kandydatów, co oznacza, że na jedno miejsce w radzie przypada prawie 7 osób.
OKRĘG SZCZYTNO – 6 mandatów
Zapowiada się tu bardzo emocjonująca rywalizacja. Mieszkańcy Szczytna będą wybierać radnych z pięciu zarejestrowanych list: Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawa i Sprawiedliwości, „Porozumienia Szczycieńskiego”, Komitetu Wyborczego „Nasz Powiat” oraz Kukiz ‘15.
„Jedynką” na liście ludowców jest urzędujący od trzech kadencji starosta Jarosław Matłach. Oprócz niego o miejsce w radzie ubiegają się m.in.: radni powiatowi obecnej kadencji Jan Napiórkowski i Justyna Chrapkiewicz - Jagaczewska, emerytowana dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Danuta Maroszek, emerytowany strażak Tomasz Bober, ratownik medyczny Grzegorz Achremczyk i emerytowany żołnierz JW w Lipowcu, propagator lokalnej historii Robert Arbatowski.
Z kolei listę PiS-u otwiera pracownik szpitala Jarosław Czaplicki. Oprócz niego są niej m.in.: znany działacz sportowy Zdzisław Moczydłowski, nauczyciel Tadeusz Wlazło, lekarz pediatra Danuta Osmolińska – Topolska, członek drużyny rowerowej „Kręcioły” Ryszard Dąbrowski i kierująca powiatowym oddziałem KRUS-u Aleksandra Olbryś – Kukawska.
Na czele listy „Porozumienia Szczycieńskiego” znalazł się kierownik hali Wagnera, wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprzedniej kadencji, Arkadiusz Leska.