NIE PRZECZYTALI ARTYKUŁU

W maju tego roku opisałem sprawę pomyłki Policji. Wówczas policyjni pirotechnicy ze Szczytna stwierdzili, że znaleziona pod Przeździękiem Wielkim pochodząca z I wojny rosyjska amunicja do karabinu mosin jest niemiecką amunicją z II wojny światowej pochodzącą (od nigdy nieistniejącego) karabinu maszynowego mausera.

Kolejne pomyłki policji
Znaleziona przy poszerzaniu drogi Wielbark - Przeździęk Wielki szklanka od szrapnela z I wojny światowej

Różnice pomiędzy amunicją od mosina i od mausera są tak duże, że nie rozpoznać jej mogą tylko totalni laicy. Wyjaśniłem też wówczas, jaka ważna w dziejach świata bitwa toczyła się w miejscu znalezienia tej karabinowej amunicji. Niestety policjanci prawdopodobnie nie czytali tego artykułu i nadal przedmioty znalezione w miejscu robót drogowych pod Przeździękiem wiążą wyłącznie z okresem II wojny światowej.

JAK ZE SZKLANKI ZROBILI POCISK PRZECIWPANCERNY

9 września podczas modernizacji drogi Wielbark - Przeździęk Wielki natrafiono na pocisk, który według szczycieńskich policjantów jest pociskiem przeciwpancernym kaliber 75 mm. W domyśle jest to pocisk z II wojny światowej, bo w trakcie I wojny przecież czołgi po mazurskiej ziemi nie jeździły. Jednak z opublikowanego przez Policję zdjęcia wynika, że mamy do czynienia z niestrzelonym, pozbawionym mosiężnego zapalnika pociskiem artyleryjskim typu szrapnel. Jest to tak zwana szklanka od szrapnela - pocisku wypełnionego ołowianymi kulkami, nie mająca nic wspólnego z pociskiem przeciwpancernym. Pocisk ten pochodzi z I wojny światowej, z bitwy pod Tannenbergiem. W trakcie II wojny światowej szrapnele nie były już używane, zastąpiono je pociskami odłamkowymi.

TAJEMNICZY GRANATNIK

24 września Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie opublikowała informację o znalezieniu na terenie gminy Szczytno pocisku do granatnika przeciwpancernego RPG 2 radzieckiej produkcji, który rzekomo pochodzi z czasów II wojny światowej. Ten rodzaj broni dzięki kinematografii jest powszechnie rozpoznawalny. Jednak to broń wymyślona dopiero po II wojnie światowej, która weszła do użytku w 1949 r., co bez problemu można sprawdzić chociażby w Wikipedii, jak również w innych bardziej wiarygodnych źródłach. Na podstawie słabego zdjęcia, bez dokładnych oględzin nie da się nawet stwierdzić czy jest to na pewno RPG 2. Informacje szczycieńskiej Policji bez żadnej weryfikacji opublikowano również na stronie Warmińsko-Mazurskiej Policji.

GODZĄ W SWÓJ AUTORYTET

Znaleziony na terenie gminy Szczytno pocisk pochodzący najprawdopodobniej od granatnika RPG 2

Powtórzę jeszcze raz to, co napisałem w maju. Brak podstawowej wiedzy na temat amunicji może kiedyś szczycieńskich policjantów doprowadzić do tragedii.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.