Budowa nowego, 2-kilometrowego odcinka linii, montaż nowoczesnego systemu komputerowego sterującego ruchem pociągów. Między innymi takie zadania czekają na zwycięzcę przetargu na wykonanie dokumentacji drugiego etapu modernizacji połączenia kolejowego z Olsztyna do Szyman.

Kolejowe przymiarki

OLSZTYN - SZYMANY

Kilka tygodni temu minął termin przyjmowania ofert w ogłoszonym przez PKP PLK S.A. przetargu na wykonanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej modernizowanej linii kolejowej mającej połączyć Olsztyn z Szymanami. Swoje oferty przedstawiło sześciu kontrahentów, a wykonawcę prac poznamy w ciągu miesiąca. Jego zadaniem będzie m.in. przygotowanie dokumentacji projektowej odcinka nowej linii prowadzącej do mającego powstać terminalu lotniczego, peronu oraz małej architektury wokół niego.

Całość projektu została podzielona na dwa zadania. Jedno związane jest z budową wspomnianego odcinka linii na lotnisko, zaś drugie z instalacją nowoczesnego systemu zarządzania ruchem kolejowym. Rolę Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) spełniać ma nastawnia przy ulicy Chrobrego. Dzięki temu systemowi całość ruchu od Olsztyna do Szyman sterowana będzie z jednego miejsca. Jak mówi kierownik kontraktu Arkadiusz Kujawski, zamontowanie LCS możliwe było dzięki oszczędnościom osiągniętym w czasie realizacji I etapu prac. Umowy związane z uzyskaniem dofinansowań muszą zostać złożone do końca tego roku. Całość projektu powinna

zakończyć się na przełomie 2013/14. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane rozpoczną się w połowie 2014 roku, a zakończą rok później.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.