W Świętajnie już po raz piąty odbył się Turniej Wsi o Puchar Wójta. Sołectwa biorące w nim udział przygotowały stoiska z licznymi pysznościami, a ich reprezentanci brali udział w konkurencjach sportowych i … pisaniu dyktanda. W tym roku zwycięskie laury zdobyli mieszkańcy Kolonii, którzy w nagrodę dostali 1 tysiąc złotych.
SOŁECKIE PYSZNOŚCI
Impreza odbyła się w sobotę 7 sierpnia. Wzięły w niej udział sołectwa: Świętajno, Spychowo, Jerutki, Kolonia, Cis oraz Nadleśnictwo Spychowo. Uczestnicy przygotowali stoiska, na których prezentowali swoje specjały. Goście mogli pokrzepić się pysznościami według tradycyjnych przepisów babuni, pochodzących często z różnych regionów kraju. Wójt Świętajna, Janusz Pabich był pod wrażeniem wszystkich stoisk i nie chciał wskazać swojego faworyta. - Każde z nich ma jakiś atut - dobre napoje, pyszne jedzenie czy interesujące osoby – powiedział „Kurkowi”. Sołectwo Świętajno mogło pochwalić się chlebem upieczonym przez samego sołtysa, smalcem i ogórkami – osobistym dziełem pani wójtowej, pysznymi krokietami czy plackami ziemniaczanymi z kiełbasą. Przysmakiem Spychowa była urzekająca smakiem „zupa teściowej”. Oprócz niej na stole znalazły się przeróżne potrawy z „Oberży pod świńskim ryjem”. Na stoisku można było kupić także jeden z obrazów namalowanych przez miejscową malarkę. Z kolei Jerutki zachęcały miodem prosto z pasieki, pajdą chleba ze smalcem i ogórkami, a także różnymi wyrobami m. in. ze słomy i drewna. Hitem kulinarnym przygotowanym przez gospodynie z Kolonii okazał się wieniec z mięsa mielonego, który polecał sam wójt. Mieszkańcy wsi udowodnili, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Pani Zofia Wilczewska z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich potrafi zrobić pyszny podpiwek, a nawet miód z maślanki. Zajmuje to bardzo dużo czasu, jednak efekty są wprost nie do opisania. Stoisko wsi Nowe Czajki i Cis przepełnione były produktami drożdżowymi, domowymi nalewkami i piwem. Można było spróbować tam także kaszanki oraz kiełbasy własnej roboty.
GOSPODYNIE DO TAŃCA I DO RÓŻAŃCA
Sołectwa rywalizowały też w konkurencjach sprawnościowych, a do tego ich przedstawiciele musieli wykazać się znajomością zasad ortografii, pisząc dyktando o swojej gminie. W ramach turnieju odbywał się również konkurs na najlepsze wyroby drożdżowe. Zwycięzcą w tej kategorii, jak i całej imprezy zostało sołectwo Kolonia. Co ciekawe, jednym z autorów nagrodzonego ciasta był mężczyzna, Stanisław Ślubowski. W nagrodę za zwycięstwo w turnieju mieszkańcy dostali 1000 złotych oraz dodatkowo 200 złotych za najlepszy wyrób drożdżowy. Sołtys Kolonii Monika Gwiazda zdradziła nam, że pieniądze te zostaną przeznaczone na rozwój Koła Gospodyń Wiejskich oraz na potrzeby miejscowej młodzieży.
- We wrześniu otwieramy świetlicę dla naszych gospodyń i chcemy kupić wyposażenie do kuchni. Posiadamy także boisko wielofunkcyjne, a naszej młodzieży przydałby się nowy sprzęt sportowy – mówi sołtys. Koło Gospodyń Wiejskich, którego członkinie przygotowały smakołyki znajdujące się na stoisku, liczy kilkanaście pań. Zajmują się one nie tylko gotowaniem, ale śpiewają także w zespole „Jaśkowe dziewcaki”. Ugotują, zaśpiewają i zatańczą, same o sobie mówią: „jesteśmy i do tańca, i do różańca”. Obecnie przygotowują się na powiatowe dożynki, które odbędą się w Pasymiu.
Drugie miejsce zajęło sołectwo Świętajno, otrzymując 800 zł, a trzecie miejsce oraz 600zł wywalczyło Spychowo. Rozstrzygnięto także konkurs na najbardziej estetyczną posesję oraz zakład pracy. Pierwsze miejsce w kategorii „posesja” zdobyli Elżbieta i Mieczysław Dziekońscy ze Spychowa, drugie miejsce zajęli Halina i Wiesław Cekała ze Świętajna, a trzecie Maria i Ryszard Ozga ze Spychowa. W kategorii „zakład pracy” zwyciężyła Elżbieta Piotrowska, właścicielka firmy Domowa Produkcja Ciast „u Eli” w Świętajnie. Na drugim miejscu uplasował się Pensjonat „Kipnick” ze Spychowa, a na trzecim ZGKiM i oczyszczalnia ścieków w Świętajnie. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.
Po ogłoszeniu wyników nadszedł czas na występy muzyczne. Gwiazdą wieczoru był Zbigniew Wodecki, którego koncert przyciągnął rzesze słuchaczy.
Monika Robaczewska