Duży kłopot miała komisja konkursowa z wyłonieniem najlepszych prac zgłoszonych do XXII Przeglądu Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Szczycieńskiego. Wszystkie, jak podkreślali jurorzy, były ciekawe, starannie wykonane różnymi technikami plastycznymi, niejednokrotnie zaskakujące doborem materiałów.

Komisja konkursowa miała trudny wybór
Prezes Dorota Studniak z laureatami konkursu plastycznego

Już po raz 22. zorganizowano Przegląd Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Szczycieńskiego. Jego podsumowanie miało miejsce w miniony czwartek w Miejskim Domu Kultury, a wśród przybyłych gości znaleźli się m. in. dyrektor olsztyńskiego oddziału PFRON Mateusz Szkaradziński, przedstawiciele samorządów i instytucji blisko związanych z działalnością na rzecz niepełnosprawnych oraz autorzy nadesłanych prac artystycznych i literackich.

Towarzyszące przeglądowi hasło „Nic dwa razy się nie zdarza” wybrano nie przypadkowo. To tytuł jednego z najpopularniejszych wierszy laureatki Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej. Jej twórczość, jak podkreślały panie prowadzące uroczystość, „jest pełna empatii, wrażliwości i głębokiego zrozumienia ludzkiego losu. Te cechy mogą pomóc nam zrozumieć, że niepełnosprawność nie eliminuje naszych wartości, ani naszych zdolności do wyrażania się poprzez sztukę”. Wybrane utwory noblistki już w części artystycznej przybliżali znani lokalni artyści - Joanna Gawryszewska i Paweł Janiszewski.

Wyróżniono też autorów najlepszych fotografii …….

Głównym punktem czwartkowej uroczystości było ogłoszenie wyników i nagrodzenie laureatów w poszczególnych kategoriach (ich nazwiska podajemy na str. 19). Wcześniej organizator przeglądu, Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczytnie, które na co dzień prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej zebrało sporo pochwał od przybyłych gości. Gratulacje i podziękowania za podjęcie się 22 lata temu pięknego wyzwania i kontynuowania go dziś na ręce prezes Doroty Studniak składali dyrektor Szaradziński i sekretarz powiatu Stefan Januszczyk.

JURY BYŁO POD WRAŻENIEM

Przeglądowi towarzyszył konkurs plastyczny, fotograficzny i literacki, a w gronie jurorów znaleźli się Andrzej Symonowicz Katarzyna Wolicka- Kozak i Jan Napiórkowski.

…. i utworów literackich

Oceniający prace plastyczne Andrzej Symonowicz podkreślał, że wszystkie były ciekawe, starannie wykonane różnymi technikami plastycznymi, niejednokrotnie zaskakujące doborem materiałów. Dlatego komisja konkursowa miała problem z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie zdecydowała się nagrodzić prace oznaczające się oryginalnym podejściem do tematu, starannością i samodzielnością wykonania oraz ogólnym wrażeniem artystycznym.

Z kolei uczestnicząca w jury oceniającym prace literackie Katarzyna Brzuzy zwracała uwagę, że w każdym utworze przejawiał się temat miłości i przyjaźni. - Jest to pokrzepiające w dzisiejszym świecie kariery i pieniądza – podsumowała.

Swoją ocenę uczestniczących w konkursie prac będą mogli dokonać Czytelnicy „Kurka Mazurskiego”, oddając na nie głosy na zamieszczonych w najbliższych wydaniach gazety kuponach i tym samym wziąć udział w losowaniu nagród.

(o)

Lista zwycięzców XXII Przeglądu Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób Niepełnosprawnych w poszczególnych kategoriach:

Konkurs plastyczny:

Teresa Chełstowska - “Nic dwa razy się nie zdarza” (Warsztat Terapii Zajęciowej w Szczytnie, kierownik: Katarzyna Kędzierska)

Krystyna Trzcińska - “Nic dwa razy się nie zdarza” (Dom Pomocy Społecznej w Szczytnie, kierownik: Ewa Król)

Danuta Pełka - “Nic dwa razy się nie zdarza” (Warsztat Terapii Zajęciowej w Szczytnie, kierownik: Katarzyna Kędzierska)

Wioletta Lelewska - “Nic dwa razy się nie zdarza” (Dom Pomocy Społecznej w Szczytnie, kierownik: Ewa Król)

Norbert Malec - “Tak wygląda róża” (Warsztat Terapii Zajęciowej w Szczytnie, kierownik: Paulina Mikołajewska)

Jadwiga Gros - “Bliskość” (Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie, kierownik: Beata Federowicz)

Marcin Beczak - “Pierwsza wiosna po zimowym śnie” (Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczytnie, kierownik: Milena Rykowska)

Małgorzata Stańko - “Nic dwa razy się nie zdarza” (Dom Pomocy Społecznej w Szczytnie, kierownik: Kinga Wilga)

Radosław Grzeszczyk - “Okrągła inspiracja” (Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczytnie, filia im. Jerzego Lanca w Piasutnie, kierownik: Iwona Duda)

Regina Jurczak - “Życie przemija jak każda pora roku” (Środowiskowy Dom Samopomocy w Marcinkowie z filią w Prejłowie, kierownik: Agnieszka Chmielewska)

Konkurs fotograficzny:

Karolina Gamdzyk - “Autoportret” (Osoba prywatna)

Róża Ciesielska - “Róże w łzie” (Warsztat Terapii Zajęciowej w Szczytnie, kierownik: Karolina Kozłowska)

Marzena Jeznach - “Pierwsze spotkanie” (Osoba prywatna)

Wojciech Symonowicz - “Jesienny poranek na roli” (Środowiskowy Dom Samopomocy w Marcinkowie z filią w Prejłowie, kierownik: Katarzyna Ruszkowska)

Bartłomiej Bis - “Niby te same, lecz inne..” (Środowiskowy Dom Samopomocy w Orzeszkach, kierownik: Ewelina Michalak)

Konkurs literacki:

Mirosław Deptuła - “O miłości” (Warsztat Terapii Zajęciowej, kierownik: Karolina Kozłowska)

Mieczysław Kaczmarczyk - “Nic dwa razy się nie zdarza” (Środowiskowy Dom Samopomocy w Orzeszkach, kierownik: Anna Rembińska)

Joanna Mieczkowska - “Wspomnienie” (Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Szczytnie, kierownik: Rita Cyganiuk)

Ingrida Trzcińska - “Nic dwa razy się nie zdarza” (Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie, kierownik: Beata Federowicz)

Maja Spanialska - “Jeden raz na zawsze” (Zespół Szkół nr 2 w Szczytnie, ul. Polska 18, kierownik: Natalia Szok)