Proces, w którym Agnes Trawny domaga się od Skarbu Państwa odszkodowania za sprzedane grunty wchodzące w skład należącego do niej gospodarstwa, z powodu pandemii nie zdążył rozpocząć się w tradycyjnej formie. Teraz wszystkie czynności związane ze złożonym przez nią pozwem odbywają się w trybie korespondencyjnym.

Korespondencyjny proces o odszkodowanie
Odzyskany przez Agnes Trawny dom w Nartach. Po tym, jak wyprowadzili się z niego ostatni lokatorzy, właścicielka go zburzyła

Przypomnijmy. Agnes Trawny to Mazurka, która w 1977 r. wyjechała do Niemiec. Kilkanaście lat temu, jako pierwsza, odzyskała przed polskimi sądami pozostawiony dom w Nartach. Podstawą do takiego rozstrzygnięcia sprawy stało się działanie gminnych urzędników, którzy po jej wyjeździe z Polski, przejmując nieruchomość, nie usunęli nazwiska właścicielki z ksiąg wieczystych. Formalnie Trawny odzyskała dom w 2005 r., a fizycznie – sześć lat później, kiedy to wyprowadziły się z niego dwie rodziny pracowników leśnych. Wtedy postanowiła go zburzyć. Teraz walczy o odszkodowanie za przejętą przez Skarb Państwa część gospodarstwa rolnego.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.