Emocje związane z wyborami już za nami. Wiadomo też, kto będzie sprawował większość najważniejszych stanowisk w samorządach powiatu szczycieńskiego. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami koalicyjnymi nowym starostą został Jarosław Matłach. Na wójta gminy Świętajno wybrano Janusza Pabicha. Niespodziankę sprawili natomiast wyborcy z gminy Dźwierzuty, którzy wreszcie pokazali czerwoną kartkę Czesławowi Wierzukowi.

Krajobraz po wyborach

Pierwsze powyborcze sesje szczycieńskich samorządów odbyły się w poniedziałek 27 listopada. Podjęto na nich pierwsze decyzje związane z obsadą najważniejszych stanowisk.

POWIAT

Pierwsza sesja Rady Powiatu III kadencji odbyła się w w auli Zespołu Szkół Szkół nr 2. Rozpoczęło ją złożenie ślubowania przez nowo wybranych radnych. W trakcie sesji zapadły też najważniejsze rozstrzygnięcia związane z obsadą stanowisk we władzach powiatowych. Na przewodniczącego rady jednogłośnie wybrano Mirosława Medźwiedzkiego (PiS). Wybór wiceprzewodniczących nie przebiegał już tak jednomyślnie. Zostali nimi Marek Kasprowicz (PO) i Zygmunt Rząp (PSL). Za pierwszym opowiedziało się 16 radnych, a przeciw było 3. Kandydaturę sołtysa Olszyn poparło 17 przedstawicieli rady, natomiast 2 nie widziało go na tym stanowisku. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami nowym starostą szczycieńskim został Jarosław Matłach. Jego osobę poparło 18 radnych, jedna osoba była przeciw. Tuż przed głosowaniem Krzysztof Pawłowicz (Forum Samorządowe) zgłosił kandydaturę... Zygmunta Rząpa. Wiceprzewodniczący rady nie chciał jednak ubiegać się o fotel włodarza powiatu. Podczas pierwszej sesji nie wybrano wicestarosty. Nieoficjalnie mówiono, że szanse na objęcie tej funkcji ma Czesław Wierzuk, który dzień wcześniej przegrał batalię o stanowisko wójta gminy Dźwierzuty. Po aferze związanej z roznoszeniem przez podległych mu pracowników UG ulotek oczerniających jego rywala Tadeusza Frączka, notowania Wierzuka spadły. Teraz ruch należy do starosty Matłacha - to on ma wskazać swojego zastępcę. Decyzja, kto nim będzie została odłożona do 30 listopada. Wtedy też poznamy pozostałych członków zarządu powiatu.

SZCZYTNO

Radzie Miejskiej w Szczytnie przewodniczyć będzie Beata Boczar (Razem dla Mieszkańców). Za jej wyborem na to stanowisko opowiedziało się w głosowaniu tajnym 18 radnych, przy 3 głosach sprzeciwu. Wiceprzewodniczącymi zostali Wanda Napiwodzka (PiS) i Bolesław Woźniak (PO).

Także na pierwszym posiedzeniu radni powołali do życia sześć komisji, wybierając również ich przewodniczących. Pracami komisji rewizyjnej pokieruje Zofia Żarnoch (Razem dla Mieszkańców), zdrowia i polityki społecznej - Maryla Wierzbicka (Wspólnota Samorządowa), gospodarki komunalnej, prawa i bezpieczeństwa publicznego - Robert Siudak (Razem dla Mieszkańców), budżetu i finansów - Henryk Wilga (Wspólnota Samorządowa), rozwoju gospodarczego i promocji - Paweł Wicha (PiS), oświaty, kultury, sportu i turystyki - Piotr Karczewski (PO).

Do stanowisk nie zostali dopuszczeni tylko radni pięcioosobowego Forum Samorządowego, a to oznacza, że klub ten jako jedyny znajdzie się w opozycji.

- Większość przydzieliła sobie stołki, nie dając nic największemu klubowi w radzie. To oznacza, że grzeczność polityczna jest im obca - ocenia lider Forum Henryk Żuchowski.

ŚWIĘTAJNO

Wszystko jasne jest już w gminie Świętajno. Drugą turę wyborów na wójta wygrał Janusz Pabich. Głosowało na niego 967 mieszkańców (52,4%). Jego rywala, Jana Lisiewskiego poparło 879 osób (47,6%). Frekwencja wyniosła 39,57%, oddano 1846 ważnych głosów. W trakcie pierwszej sesji Rady Gminy na jej przewodniczącego wybrano Zygmunta Pampucha. Wiceprzewodniczącym został Andrzej Wilczek.

WIELBARK

Tu emocji związanych z obsadą fotela wójta nie było, bo Grzegorz Zapadka bez problemu został ponownie wybrany na szefa urzędu, nie mając nawet rywala w walce o to stanowisko. Nie zmienił się też przewodniczący Rady Gminy. Podczas pierwszej po wyborach sesji funkcję tę radni powierzyli ponownie Andrzejowi Kimbarowi. Wiceprzewodniczącym został Antoni Szyszka.

ROZOGI

Podobnie jak Wielbarku, powyborcza sesja nie przyniosła zaskakujących rozstrzygnięć. Przewodniczącą Rady Gminy została pełniąca tę funkcję w poprzedniej kadencji Teresa Samsel, a jej zastępcą Mariusz Drężek.

GMINA SZCZYTNO

Rewolucyjnych zmian nie ma też w Radzie Gminy Szczytno. Jej przewodniczącym ponownie został Wiesław Gołąb. Funkcję wiceprzewodniczących objęli także "starzy" Aleksander Stawiarz i Zbigniew Woźniak. Przedstawiciele rady przyjęli uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego w okręgu nr 3. Chodzi oczywiście o Sławomira Wojciechowskiego, który już w pierwszej turze zdecydowanie wygrał wybory na wójta.

PASYM

Funkcję przewodniczącego pasymskiej rady objął Ryszard Żuk. Wiceprzewodniczącymi zostali Elżbieta Dyrda i Mieczysław Żyra. Pracami komisji rewizyjnej pokieruje Benedykt Młynarski.

DŹWIERZUTY

Prawdziwą sensacją zakończyły się wybory w Dźwierzutach. Wyborcy zadecydowali, że wreszcie pora zakończyć 24-letnie rządy Czesława Wierzuka (PSL). Na stanowisko wójta wybrany został Tadeusz Frączek (Niezależni), uzyskując 1730 głosów (54,73%). Wierzuk zebrał ich tylko 1431 (45,27%). Frekwencja wyniosła 48%.

Samo niedzielne głosowanie obyło się bez bulwersujących zdarzeń i przebiegało w spokojnej atmosferze.

- Tymi incydentami Wierzuk sam wbił sobie gwóźdź do trumny, a i mieszkańcy upomnieli się o swoją godność - komentuje wynik wyborczy nowy wójt.

Przyjdzie mu współpracować z radą, w której większość stanowią ludzie Wierzuka. Czy w tej sytuacji sobie poradzi?

- Jak kocura zabraknie, to myszki spokornieją - rozwiewa obawy. - Będą chciał zjednać sobie wszystkich radnych poprzez rzeczową rozmowę na argumenty, a nie pod lufą karabinu, jak czynił to mój poprzednik - zapowiada następca Wierzuka.

Podczas pierwszego posiedzenia nowej rady na jej przewodniczącego wybrano ponownie Krzysztofa Sawickiego z Samoobrony. Gratulując wójtowi wyboru, zapewniał go, że kierowana przez niego rada za główny cel postawi sobie ścisłą z nim współpracę dla dobra mieszkańców gminy.

olan, łuk

2006.11.29