Do 1962 r. leżąca w gminie Świętajno urokliwa mazurska wieś nosiła nazwę Pupy. Przybyłym tu po II wojnie światowej nowym mieszkańcom nie przypadła ona do gustu. Uznali oni, że jest dla nich krępująca i podjęli starania o jej zmianę. Jednak Pupy nie od razu stały się
Spychowem.
Do 1962 r. leżąca w gminie Świętajno urokliwa mazurska wieś nosiła nazwę Pupy. Przybyłym tu po II wojnie światowej nowym mieszkańcom nie przypadła ona do gustu. Uznali oni, że jest dla nich krępująca i podjęli starania o jej zmianę. Jednak Pupy nie od razu stały się Spychowem.
JURANDOWO ZAMIAST PUP
Wniosek o zmianę nazwy miejscowości był rozpatrywany na sesji Gromadzkiej Rady Narodowej w Pupach odbytej dnia 20 sierpnia 1958 roku. W dyskusji zabierali głos radni, między innymi Edward Warda, ale także inni obecni, między innymi Ram (brak imienia w protokole), Bogdan Zakrzewski. Wszyscy oni opowiedzieli się za zmianą nazwy na Jurandowo a nie na Poppen (taka też była propozycja, można domyślać się, że wypłynęła ona od osób miejscowego pochodzenia) czy Zamczysko. Na tejże sesji został przegłosowany wniosek Gromadzkiej Rady Narodowej w Pupach zobowiązujący Prezydium GRN do podjęcia starań u władz nadrzędnych, w celu zezwolenia na zmianę nazwy Pupy na Jurandowo. Jednocześnie GRN wyraża pełne poparcie dla wniosku, uważając za słuszne dokonanie zmiany nazwy miejscowości. Wniosek został przesłany do Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Szczytnie celem jego realizacji. Wraz z wnioskiem przesłano również protokół Nr IX/59 z Sesji GRN. W dniu 17 stycznia 1959 roku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Szczytnie wydało opinię w sprawie zmiany nazwy miejscowości Pupy na Jurandowo. W opinii jest mowa, że Prezydium w pełni popiera wniosek mieszkańców, gdyż nazwa Pupy jest nazwą ośmieszającą, często z tego powodu mieszkańcy Pup spotykają się z różnymi przykrościami i drwiną. Dalej w opinii jest napisane, że miejscowość Pupy jest miejscowością turystyczną, w okresie letnim przebywa tam masa turystów, którzy również niezbyt pochlebnie wyrażają się o nazwie Pupy.
SPRZECIW RZĄDU
Na kolejnych sesjach Gminnej Rady Narodowej w Pupach w 1959 roku (a odbyło się ich jeszcze cztery) brak jest informacji związanej ze zmianą nazwy miejscowości, brak również protokołów z zebrań wiejskich a trudno, aby na takowych powyższa sprawa nie była poruszana. Tematyka ta pojawia się dopiero na nadzwyczajnym posiedzeniu Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej z dnia 27 czerwca 1960 roku, kiedy to Przewodniczący Prezydium GRN w Pupach stwierdził, że należy ustalić inną nazwę miejscowości, nie Jurandowo, gdyż ona nie uzyskała akceptacji i nie została zatwierdzona przez Radę Ministrów. Taką informację otrzymał Przewodniczący, była to wiadomość telefoniczna z Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Szczytnie. Wprawdzie brak w dokumentach archiwalnych dokładniejszych danych, ale bez wątpienia można sądzić, że w międzyczasie trwała wymiana dokumentów między Powiatową i Wojewódzką Radą Narodową a Radą Ministrów. Brak również informacji, dlaczego Rada Ministrów nie zgodziła się na nazwę Jurandowo. Faktem natomiast jest, że Prezydium GRN w Pupach rozpatrywało dwie nazwy: Spychowo oraz Bobowo i uchwałą Nr 13/60 z dnia 27 czerwca 1960 roku zdecydowało o zmianie nazwy miejscowości na Spychowo. Niestety nie wiemy, kto jest autorem nazwy Spychowo oraz jak do tego podeszła miejscowa społeczność lokalna.
ZOSTAŁO SPYCHOWO
Ostatnim akordem zmiany nazwy miejscowości było Zarządzenie Nr 98 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 1960 roku w sprawie zmiany nazw niektórych miejscowości w powiecie szczycieńskim województwa olsztyńskiego. Paragraf 1 mówi o tym, że zmienia się brzmienie i pisownię następujących nazw miejscowości:
Pupy na Spychowo,
Pupki na Pychówko,
Pupski Piec na Spychowski Piec,
Pupskie Jezioro na Spychowskie Jezioro.
Kolejny paragraf mówił o tym, że Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 30 czerwca 1960 roku. Podpisał je ówczesny premier Józef Cyrankiewicz. A więc za datę oficjalnej zmiany nazwy należy przyjąć 1 lipca 1960 roku.
Marek Nowotka