W szczycieńskim Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego po raz drugi w historii zainaugurowano rok akademicki. Indeksy odebrało 65 studentów kształcących się na kierunkach pedagogika i filologia angielska. Podczas uroczystości zdementowano pogłoski o tym, że szczycieńskiej filii UWM grozi rychłe zamknięcie.
Początek października oznacza dla studentów koniec długich wakacji i powrót do codziennych, naukowych obowiązków. W sobotę 3 października zainaugurowano rok akademicki w powstałym na bazie Zespołu Kolegiów Nauczycielskich Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tym samym rozpoczął się drugi rok funkcjonowania tej placówki, a zarazem ostatni działalności kolegium języków obcych. Podczas uroczystości olsztyńską uczelnię reprezentowali prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką dr hab. Władysław Kordan, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych prof. dr hab. Norbert Kasparek oraz prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki dr hab. Marek Melnyk. Ten ostatni wygłosił też wykład inauguracyjny poświęcony procesowi pojednania między Polakami i Ukraińcami.
Naukę na pierwszym roku w szczycieńskiej filii UWM rozpoczęło 65 studentów. Tyle samo było ich w ubiegłym roku. To, jak podkreślał prorektor Kordan, nie najgorsza liczba, biorąc pod uwagę wchodzący akurat do uczelni niż demograficzny. Przy okazji zdementował pogłoski o tym, że w przyszłym roku zamiejscowy ośrodek w Szczytnie ma być zamknięty. Zapewnienie to uspokoiło burmistrz Szczytna Danutę Górską.
- Bardzo mnie cieszą te słowa, ponieważ w mieście głośno było, że ta jednostka ma zostać zlikwidowana – mówiła burmistrz. Podkreślała, że Szczytno jest jedną z niewielu miejscowości tej wielkości, gdzie można kształcić się, poczynając od przedszkola, a kończąc na studiach wyższych. Przypomniała, że w mieście funkcjonują dwie uczelnie – obok filii UWM działa tu także Wyższa Szkoła Policji.
W zamiejscowym ośrodku olsztyńskiego uniwersytetu w Szczytnie studenci kształcą się na dwóch kierunkach – pedagogice (specjalność edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna) oraz na filologii angielskiej. Są to studia sześciosemestralne pierwszego stopnia. W rozpoczętym właśnie roku akademickim najwięcej chętnych było na filologię angielską (40 osób). Na pierwszym roku pedagogiki studiować będzie 25 studentów.
(łuk)/fot. E. Kułakowska