Koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Zgoda” z Rudomina oraz spotkanie z żywą poezją wileńską Aleksandra Śnieżko i Aleksandra Sokołowskiego recytowaną przez samych poetów – to tylko dwie z licznych atrakcji czekających na mieszkańców Szczytna i okolic podczas jubileuszowych, piętnastych już Dni Kresowych. galeria >>
Koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Zgoda” z Rudomina oraz spotkanie z żywą poezją wileńską Aleksandra Śnieżko i Aleksandra Sokołowskiego recytowaną przez samych poetów – to tylko dwie z licznych atrakcji czekających na mieszkańców Szczytna i okolic podczas jubileuszowych, piętnastych już Dni Kresowych.
„DO ZIEMI MOJEJ POWRACAM”
Ponad 60 lat temu, po zakończeniu działań wojennych, Polska stanęła przed nowymi trudnościami; nie tylko musiała zmierzyć się z komunistycznymi rządami, ale także zaakceptować nowy przebieg granic państwa, skazujący wielu Polaków na opuszczenie ojczystej ziemi. Organizowane od 1994 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej Dni Kresowe są wyrazem pamięci o tych wydarzeniach.
Tegoroczne obchody (6 – 7 czerwca), przebiegające pod hasłem „Do mojej ziemi powracam”, były okazją do przybliżenia historii terenów utraconych po 1945 roku oraz kultury mieszkającej na wileńsko-nowogródzkiej ziemi Polonii. Rozwój polskiej działalności artystycznej na Litwie został zarysowany podczas rozpoczynającego jubileusz „Poranku poezji wileńskiej” w herbaciarni „Róża Wiatrów”, którego gośćmi byli poeci Aleksander Śnieżko i Aleksander Sokołowski oraz współpracujący z nimi malarze Władysław Ławrynowicz i Stanisław Kaplewski. - Dzięki utworzonej w 1989 roku sekcji polskiej przy Związku Pisarzy Litwy w literaturze polskiej nie wytworzyła się luka pokoleniowa, jak miało to miejsce u innych mniejszości narodowych – zaznaczyli poeci, w twórczości których temat repatriacji i oddzielenia Wileńszczyzny od Polski zajmuje ważne miejsce. Według artystów, pomimo upływu czasu świadomość swojego pochodzenia wśród Polaków mieszkających na Litwie jest duża. – Choć dzielą nas granice, łączy polska mowa, uszanowanie tradycji i nasza katolicka wiara – podkreślał w swoim wystąpieniu Aleksander Śnieżko, sekretarz Sekcji Polskiej przy Związku Pisarzy Litwy. Warto podkreślić, że na spotkanie przybyło liczne grono miłośników poezji, w tym także grupa szczycieńskiej młodzieży. Co ciekawe, obaj poeci mają ścisłe umysły. Aleksander Sokołowski jest z wykształcenia fizykiem, a Aleksander Śnieżko – inżynierem. Pieśni do wierszy tego ostatniego są śpiewane przez wiele polskich zespołów działających na Wileńszczyźnie.
GOŚCIE Z WILEŃSZCZYZNY
Poeci oraz malarze byli także obecni podczas wieczornego koncertu kresowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Zgoda” pod kierownictwem Henryka Kasperowicza. Obchodzący dwudziestolecie swojej działalności zespół zaprezentował wiązankę ludowych tańców i pieśni. – Mówi się, że Wileńszczyzna jest ziemią spotkań, ale dzisiaj takim miejscem jest także Szczytno – tymi słowami Janina Surgał, prezes szczycieńskiego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileński-Nowogródzkiej, powitała licznie zgromadzonych w Miejskim Domu Kultury gości. Swoją obecnością obchody zaszczycili nie tylko przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu z burmistrz Szczytna Danutą Górską i starostą powiatu szczycieńskiego Jarosławem Matłachem na czele, ale także honorowi goście z Litwy: prezes Związku Polaków na Litwie, poseł na Sejm Republiki Litewskiej Michał Mackiewicz, dyrektor domu kultury polskiej w Wilnie, radny miasta Wilna Artur Ludkowski oraz dyrektor polskiego gimnazjum w Rudominie Helena Szaranda. Podobnie jak w latach ubiegłych, sala widowiskowa MDK-u była wypełniona po brzegi. Na widowni zasiadły głównie osoby starsze o kresowych korzeniach, które dzięki tej imprezie z sentymentem wracają do lat dzieciństwa i młodości.
Tegoroczne uroczystości były wyjątkowe nie tylko ze względu na piętnastolecie Dni Kresowych. Swój jubileusz, dwudziestolecie istnienia, obchodził także zespół „Zgoda” oraz Związek Polaków na Litwie, którego prezes podziękował Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej za ciepłe powitanie i pamięć o rodakach na Kresach. – Poczucie, że tu, za miedzą, mamy macierz, która zawsze pomoże, poprze, dodaje nam otuchy i pozwala czuć się pewnie w walce o naszą tożsamość narodową – mówił Michał Mackiewicz. Podczas koncertu wyłoniono także laureatów konkursu „Kresy”, a w ramach akcji „Książki dla rodaków” biblioteka pedagogiczna oraz Powiat Szczycieński podarowali gimnazjum w Rudominie zestaw polskich książek. Przeprowadzona została także akcja „Zułów – Miejscem Pamięci Narodowej”, w ramach której szczycieńska młodzież zbierała pieniądze na odnowienie Miejsca Pamięci Józefa Piłsudskiego w Zułowie, miejscu urodzenia Marszałka.
DLA DUCHA I CIAŁA
Dni Kresowe to uczta nie tylko dla ducha, ale i ciała. Od godziny 15.30 na korytarzach Miejskiego Domu Kultury podziwiać i kupować można było dzieła wileńskich malarzy obecnych na uroczystościach oraz oglądać dwie wystawy fotograficzne: „15 edycji Dni Kresowych” i „Wilno – Portret Miasta”, przygotowane przez bibliotekę pedagogiczną i Muzeum Mazurskie w Szczytnie. Ponadto mieszkańcy miasta mieli okazję nabyć tomiki poezji, książki i prasę poświęcone Kresom, posłuchać koncertu plenerowego Miejskiej Orkiestry Dętej oraz posilić się domowymi wypiekami i chłodnikiem przygotowanym przez radnego Roberta Siudaka. Jubileuszowe obchody zakończyła w niedzielę uroczysta Msza Święta za Kresowian w Kościele Parafii Świętego Brata Alberta z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Zgoda” i pocztów sztandarowych.
Aleksandra Gocławska