W miniony weekend, już po raz szesnasty, odbyły się Dni Kresowe. W tym roku zbiegły się one z jubileuszem 20-lecia istnienia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej, które jest ich organizatorem.

Kresy piękne, sentymentalne, tajemnicze...

ODZNACZENIE DLA PANI PREZES

Dni Kresowe to impreza, która niezmiennie cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców Szczytna. Tak było i w tym roku. W sobotę 12 czerwca sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury znów wypełniła się po brzegi. Ci, którzy przyszli na koncert w ostatniej chwili, nie mieli co marzyć o znalezieniu miejsca siedzącego, trzeba było nawet dostawiać krzesła, by osoby starsze mogły wygodnie przysłuchiwać się występom. Na widowni zasiedli też m. in. przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, członkowie zaprzyjaźnionych stowarzyszeń kresowych, a także goście z Litwy, w tym Michał Mackiewicz, prezes Związku Polaków na Litwie i poseł na sejm Republiki Litewskiej.

– Dziś chcemy przedstawić państwu Kresy barwne jak tęcza, Kresy rzucające czar, Kresy mające smak – tak zapowiadała atrakcje wieczoru Janina Surgał, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej, które już od szesnastu lat organizuje Dni Kresowe. W tym roku świętuje ono 20-lecie swojej działalności.

– W naszym Towarzystwie nie ma i nie było członków niezaangażowanych. Widać to podczas każdej naszej imprezy – mówiła Janina Surgał, przypominając najważniejsze wydarzenia z życia TPZW-N w ciągu minionych dwóch dekad. Wspominała też osoby i instytucje, które od lat pomagają w organizacji Dni Kresowych oraz innych wydarzeń służących wspieraniu rodaków mieszkających na Wileńszczyźnie i kultywowaniu polskiej tradycji. W dowód uznania za dotychczasową pracę na ich rzecz, Związek Polaków na Litwie odznaczył prezes TPZW-N Złotą Odznaką za Zasługi w Krzewieniu Polskości na Litwie. W imieniu zarządu Janinie Surgał wręczył ją Michał Mackiewicz. Przy okazji zaznaczył, że do tej pory odznaczenie to otrzymali tylko Marszałek Senatu RP, ambasador Polski na Litwie oraz minister spraw zagranicznych. Z kolei dyplomy honorowe od Związku Polaków odebrali Paweł Bielinowicz, Krystyna Gełdon, Danuta Legowicz, ks. Lech Lachowicz i Elżbieta Bielinowicz.

KONCERT I NIE TYLKO

W tym roku gwiazdą Dni Kresowych był działający już od 55 lat zespół „Wilia”. Artyści, bardzo ciepło przyjęci przez publiczność, zaprezentowali m. in. tańce polskie i piosenki ludowe związane z Wilnem i Wileńszczyzną. Kresowemu świętu towarzyszyły też wystawy fotograficzne wyeksponowane w holu MDK-u. Na jedną z nich złożyły się zdjęcia autorstwa Ireneusza Dziugieła prezentujące zabytki Wileńszczyzny, druga dokumentowała dotychczasową działalność TPZW-N. Jak co roku była też loteria, stoisko z prasą i książkami o tematyce kresowej, a na zgłodniałych czekały regionalne potrawy serwowane w bufecie. Przybyłym czas umilał zespół ludowy „Wrzosy” z Dźwierzut. Młodzież z Zespołu Szkół nr 3 już po raz drugi z rzędu prowadziła zbiórkę do puszek w ramach akcji „Zułów – Miejscem Pamięci Narodowej” zainicjowanej przez Związek Polaków na Litwie. Jej celem jest uporządkowanie rodzinnego majątku marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas koncertu podsumowano także organizowaną przez szczycieńską Bibliotekę Pedagogiczną akcję „Książka dla rodaków” oraz wręczono nagrody uczniom biorącym udział w konkursie kresowym. W niedzielę 13 czerwca w kościele św. Brata Alberta odprawiona został msza święta w intencji Kresowian. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe oraz członkowie zespołu „Wilia”.

(ew)/fot. E. Kułakowska