W sobotę na cmentarzu w Jedwabnie odsłonięto Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947 na Wołyniu, Polesiu, w Małopolsce Wschodniej oraz na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Krzyż ku pamięci pomordowanych
W hołdzie Polakom pomordowanym w wyniku zbrodniczych działań zbrojnych formacji ukraińskich nacjonalistów, w tym ofiarom ludobójstwa na Wołyniu, Polesiu i Małopolsce Wschodniej oraz zbrodni dokonanych na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu w latach 1939-1947 – to inskrypcja na odsłoniętym w sobotę pomniku w Jedwabnie

UPAMIĘTNILI OFIARY ZBRODNI

Społeczność gminy Jedwabno upamiętniła ofiary zbrodni dokonanych na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów. Na cmentarzu parafialno – komunalnym w Jedwabnie stanął krzyż poświęcony zamordowanym. Inicjatorką i pomysłodawczynią jest mieszkająca na stałe w Warszawie Alina Kaźmierczak, której rodzina pochodzi z Kresów, a dziadkowie po wojnie osiedlili się w Jedwabnie i tu, na miejscowym cmentarzu, są pochowani.

Jak podkreśla Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno, która wykonała dokumentację pomnika, po wojnie osiadła tu liczna grupa wołyniaków.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.