Trwa drugi etap konkursu Starostwa Powiatowego w Szczytnie i redakcji „Kurka Mazurskiego” na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Z grona piętnastu kandydatów Czytelnicy naszej gazety wybiorą swojego faworyta. W tym tygodniu przedstawiamy sylwetki dwojga sołtysów z gminy Jedwabno - Marianny Barańskiej (Szuć) oraz Romana Wiśniewskiego (Witowo).
MARIANNA BARAŃSKA (SZUĆ)
Funkcję sołtysa pełni drugą kadencję. Ma 50 lat. Wraz z mężem prowadzi ponad 60-hektarowe gospodarstwo wyspecjalizowane w hodowli krów. Pani Marianna wychowała troje dzieci, wszystkie są już dorosłe. Jest babcią pięciu wnuczek. Za swój największy sukces
uważa wspólną pracę z mieszkańcami na rzecz sołectwa. Dzięki temu udało się im wyremontować wiejską świetlicę, w której odbywają się spotkania, zajęcia dla dzieci, imprezy integracyjne. W czasie tegorocznych ferii w Szuci realizowano projekt, mający na celu zagospodarowanie czasu wolnego najmłodszym mieszkańcom. Sołtys Barańska we współpracy z lokalnym środowiskiem już od trzech lat organizuje Dni Szuci oraz szereg innych imprez, takich jak Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy Święto Ziemniaka. Sołectwo włącza się też aktywnie w przedsięwzięcia Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie. Na ten rok sołtys Barańska ma ambitne plany - zamierza wraz z mieszkańcami zrobić we wsi boisko oraz plac zabaw. Chce także dobudować taras do świetlicy.
ROMAN WIŚNIEWSKI (WITOWO)
Ma 44 lata, sołtysem jest dopiero pierwszą kadencję. Żonaty, dwoje dzieci. Pracuje w olsztyńskiej firmie budowlanej. Dzięki jego zaangażowaniu w Witowie powstały dwa boiska sportowe - do gry w w piłkę nożną i siatkową. Wraz z mieszkańcami doprowadził także do
poprawy stanu nawierzchni drogi dojazdowej do wsi. Roman Wiśniewski wiele uwagi poświęca dzieciom i młodzieży. Z myślą o nich stworzył zespół wokalno-instrumentalny, który występuje na wiejskich i gminnych imprezach. Sołtys organizuje wiejskie festyny, włącza się też w działania GOK-u w Jedwabnie. Największa jego bolączka to brak we wsi świetlicy. Starania o jej przejęcie od Agencji Nieruchomości Rolnych trwają od dawna, jednak dotąd nie przyniosły efektu. Sołtysa cieszy za to fakt, że w ostatnim czasie sołectwo otrzymało środki z trzech programów na łączną kwotę ponad 12 tys. złotych. Dzięki temu dofinansowaniu w Witowie budowana jest obecnie scena do występów. Mieszkańcy założyli też własną stronę internetową, a w miejscu dawnego śmietnika utworzyli klomb, poprawiając tym samym estetykę swojej miejscowości.