Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA i Parafia Ewangelicko – Augsburska w Pasymiu otrzymały dofinansowanie na projekty z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego w ramach drugiego naboru konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski.

Kultura z marszałkowskim wsparciem
Stowarzyszenie ANIMA otrzymało od marszałka 9,9 tys. zł na organizację kolejnej edycji „Mazurskich Wędrówek Teatralnych”

W ramach II terminu otwartego konkursu ofert na wykonanie zadań publicznych samorządu województwa warmińsko – mazurskiego z zakresu kultury i dziedzictwa kulturowego wpłynęło 55 ofert. Z tego 35 spełniło wymogi formalne i podlegało ocenie konkursowej. Ostatecznie do realizacji wybrano 16 zadań na łączną kwotę dofinansowania wynoszącą 150 tys. złotych. W tym roku w pierwszym terminie konkursu wsparcie otrzymało 28 projektów na łączną kwotę 360 tys. złotych. Na liście zadań wybranych do dofinansowania w ramach II naboru znalazły się dwa z powiatu szczycieńskiego.

Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA uzyskało wsparcie w wysokości 9,9 tys. zł na realizację projektu pod nazwą „XII Mazurskie Wędrówki Teatralne – Jubileusz 10-lecia Teatru Chochół”. Czy wobec pożaru, który pod koniec czerwca doszczętnie strawił stodołę w Chochole, w której odbywały się spektakle teatralne przedsięwzięcie dojdzie do skutku? - Dopiero się dowiedziałam o dofinansowaniu. Będziemy się nad tym zastanawiać – mówi Ewa Wasilewska, która z mężem Robertem kieruje stowarzyszeniem.

Wsparcie od marszałka otrzyma także Parafia Ewangelicko – Augsburska w Pasymiu. Na realizację zadania pod nazwą „Skarby sztuki najstarszego mazurskiego kościoła w Pasymiu – stała wystawa fotograficzna” pozyskała 2,9 tys. złotych. Projekt zakłada wykonanie plansz/tablic fotograficzno – tekstowych i prezentowanie ich jako stałej ekspozycji. Jak tłumaczy proboszcz pasymskiej parafii ks. Witold Twardzik, wystawa ma w skondensowany sposób przekazać wiedzę o architekturze i historii najstarszego zabytku sakralnego południowych Mazur, czyli pierwszego murowanego kościoła w Pasymiu z 1391 r. Na planszach/tablicach znajdą się informacje m.in. na temat sztuki sakralnej kościoła, jego zmian architektonicznych oraz najciekawszych elementów wyposażenia. Ukazane zostaną również wykonywane na przestrzeni dziesięcioleci prace konserwatorskie. Otwarcie wystawy planowane jest na połowę października.

(ew)