Dziennikarze polskiej prasy lokalnej, w tym "Kurka Mazurskiego", gościli u metropolity krakowskiego arcybiskupa Stanisława Dziwisza. Spotkanie miało miejsce dwa dni po ogłoszeniu przez papieża Benedykta XVI nazwisk przyszłych kardynałów, wśród których znalazł się osobisty sekretarz Jana Pawła II

KUREK u nowego kardynała

.

W piątek 24 lutego arcybiskup Stanisław Dziwisz przyjął w siedzibie Archidiecezji Krakowskiej redaktorów gazet zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Prasy Lokalnej. Przypadek zrządził, że stało się to akurat dwa dni po ogłoszeniu przez papieża Benedykta XVI nazwisk przyszłych kardynałów, wśród których znalazł się metropolita krakowski. W tych dniach arcybiskup Dziwisz przyjmował setki gratulacji składanych mu osobiście i telefonicznie m.in. przez prezydentów Stanów Zjednoczonych i Włoch. Wielkim wyróżnieniem było więc dla redaktorów prasy lokalnej to, że przyszły kardynał znalazł czas na godzinną rozmowę z nimi w kaplicy archidiecezjalnej.

- Nie zawsze krytyka jest dobrze przyjmowana, czasem może ranić serca - zwracał się do zgromadzonych dziennikarzy, zachęcając ich do pokazywania przede wszystkim dobra. - Dobro buduje, a jego przecież jest tak dużo w społeczeństwie i kościele.

Potem odpowiadał na pytania dziennikarzy. "Kurek" ciekaw był czy podobnie jak Jan Paweł II parał się dziennikarstwem.

- Nie publikowałem w prasie żadnych artykułów - usłyszeliśmy w odpowiedzi. - Udzielałem jedynie wywiadów. Dość często pisała o mnie zagraniczna prasa i to zazwyczaj źle. W Polsce na razie piszą dość dobrze, ale przyjdzie pewnie i czas na krytykę.

Metropolita krakowski ujął dziennikarzy życzliwością i humorem.

Na stwierdzenie jednego z redaktorów, że dzięki osobie księdza arcybiskupa Kraków uważany jest teraz za drugi Watykan, gospodarz odpowiedział z uśmiechem: - Już dawno się o tym mówi.

(o)

PS.

Uroczystość wręczenia godności kardynalskich odbędzie się na konsystorzu 24 marca. Tego dnia Stanisław Dziwisz otrzyma z rąk Benedykta XVI nowy pierścień oznaczający ścisły związek ze Stolicą Apostolską oraz czerwony biret - symbol oddania na służbę Kościołowi powszechnemu.

2006.03.01