Emocje związane z listopadowymi wyborami samorządowymi powoli opadają. Jednym przyniosły one smak zwycięstwa, drugim gorycz porażki, a jeszcze innym niedosyt, bo liczyli na więcej. Oto nasze subiektywne zestawienie wyborczych wzlotów i upadków:
1. Sławomir Wojciechowski
Sukces wójta gminy Szczytno jest niekwestionowany. Mimo że kieruje samorządem od kilkunastu lat, wciąż cieszy się zaufaniem, którego mogą mu pozazdrościć inni włodarze. Już w pierwszej turze wyborów pokonał dwóch konkurentów, uzyskując nad nimi miażdżącą przewagę. Poparło go 82% głosujących (blisko 4 tysiące mieszkańców). To więcej niż cztery lata temu, gdy opowiedziało się za nim 76,87% wyborców. Recepta na sukces Wojciechowskiego jest prosta – kampanię wyborczą zaczyna pierwszego dnia po objęciu stanowiska, a nie kwartał przed wyborami.
2. Sylwia Jaskulska
Pełniąca w minionej kadencji funkcję wicestarosty szczycieńskiego reprezentantka PSL w wyborach do sejmiku uzyskała najlepszy wynik na liście. Głosowało na nią 10 388 wyborców. To rekord w dotychczasowych startach naszych przedstawicieli w wyborach do samorządu wojewódzkiego lub sejmu. Teraz najprawdopodobniej zasiądzie w zarządzie województwa. Czy z pożytkiem dla powiatu szczycieńskiego, to pokażą najbliższe cztery lata. Rywale z innych ugrupowań mówią, że mogła pomóc jej „książeczka”, ale z pewnością i bez niej zdobyłaby mandat.
3. Jarosław Matłach
Szef ludowców w powiecie szczycieńskim ma powody do zadowolenia. W wyborach do Rady Powiatu osiągnął najlepszy wynik. Zaufaniem obdarzyło go 1254 wyborców, o 122 więcej niż cztery lata wcześniej. Dzięki temu po raz trzeci został wybrany na starostę szczycieńskiego (jednak nie jednogłośnie, jak omyłkowo podaliśmy tydzień temu, bo przy jednym głosie nieważnym). Do sukcesów może zaliczyć także wynik PSL-u. Ludowcy zdobyli aż 13 mandatów do Rady Powiatu, zwiększając swój stan posiadania o 4 w porównaniu z poprzednimi wyborami. Jedyne, co może psuć dobry nastrój staroście, to przegrane wójtów reprezentujących lub popieranych przez PSL w większości gmin powiatu, a także znaczący spadek poparcia dla burmistrz Szczytna.
4. - 6. Marianna Szydlik, Alicja Kołakowska i Zbigniew Kudrzycki
Nowi wójtowie Dźwierzut, Świętajna i Rozóg już w pierwszej turze pokonali tak doświadczonych włodarzy jak Czesław Wierzuk, Janusz Pabich oraz Józef Zapert. Marianna Szydlik i Alicja Kołakowska swoją przygodę z samorządem dopiero zaczynają, z kolei Zbigniew Kudrzycki zasiadał wcześniej w Radzie Powiatu. Sceptycy wróżą, że mogą nie dać sobie rady, ale jak będzie, pokaże czas.
7. - 8. Sławomir Ambroziak i Cezary Łachmański
Swoich rywali pokonali dopiero w drugiej turze, stąd niższa pozycja w naszym rankingu. Ich sukces jest jednak niepodważalny. Ambroziak wygrał z Krzysztofem Otulakowskim, który funkcję tę pełnił zaledwie przez jedną kadencję. Z kolei Łachmański zajmie w fotelu burmistrza Pasymia miejsce Bernarda Miusa, rządzącego miastem i gminą przez osiem ostatnich lat. Największe wyzwanie czeka właśnie jego – dotychczasowy dyrektor szkoły musi uporać się z trudną sytuacją finansową samorządu.