Najmłodszym laureatem statuetki "Kurpik '2002" został 12-letni Krzysztof Kowalski z Dąbrów, utalentowany odtwórca kurpiowskich gadek. Swój sceniczny debiut miał w Szczytnie, podczas ubiegłorocznych Dni Kultury Kurpiowskiej.

KURPIK dla małego Kurpia

W czwartek 6 lutego, w Ostrołęckim Centrum Kultury, odbyła się uroczysta gala wręczenia "Kurpików 2002" - nagród Prezesa Zarządu Głównego Związku Kurpiów.

Statuetkami honorowane są osoby działające na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, budzenia tożsamości oraz wszechstronnego rozwoju Kurpiowszczyzny.

- Pomysł ustanowienia nagród - statuetek narodził się jesienią 2001 roku, a już w połowie grudnia zostały one wręczone pierwszym 19 laureatom - mówił podczas gali prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb. Wśród ubiegłorocznych laureatów znaleźli się między innymi Stanisław Pajka, humanista, założyciel Związku i jego największy aktywista oraz Jan Prusik, pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, szef Związku Kurpiów na Warmii i Mazurach.

Niespodzianką dla licznie zgromadzonej publiczności było wyróżnienie statuetką Krzysztofa Kowalskiego.

- Ma 12 lat. Mieszka i uczy się w Dąbrowach w gminie Rozogi. Odkrycie roku 2002 na II Dniach Kultury Kurpiowskiej w Szczytnie. Zabłysnął tam w zadziwiającym, jak na jego wiek, posługiwaniu się gwarą kurpiowską. Od tamtej pory jest gwiazdą wielu kurpiowskich i nie tylko uroczystości. Mamy nadzieję, że jego talent będzie się nadal rozwijał - czytała ocenę kapituły, przyznającej "Kurpiki" Iwona Choroszewska-Zyśk, redaktor naczelna miesięcznika "Kurpie", która wraz z dziennikarzem z ostrołęckiego radia "Oko" prowadziła galę. Młodziutki mieszkaniec Dąbrów otrzymał statuetkę właśnie w kategorii "Talent". Jest ich wszystkich dziesięć. Otrzymują je osoby lub instytucje, wyróżniające się np. na polu nauki i pióra, ochrony dziedzictwa kulturowego, twórczości ludowej, edukacji regionalnej, działalności publicznej, promocji regionu czy też budzenia tożsamości.

Halina Bielawska

2003.02.12