Uczniowie i nauczyciele z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczytnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji proekologicznej.
Aby wzbudzić w młodych ludziach troskę o przyrodę, należy bezpośrednio włączać ich do działań mających na celu jej ochronę. Z takiego założenia wyszli organizatorzy ogólnopolskiej akcji, w której po raz pierwszy uczestniczyli uczniowie z naszego miasta.
W piątek 8 października obchodzono uroczyście Święto Drzewa. Jego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub "Gaja". Organizatorom przedsięwzięcia przyświeca idea sadzenia drzew jako symboli życia. W tym roku dodatkowym celem, w związku z konfliktami zbrojnymi i aktami terroryzmu, stało się propagowanie pokoju. Akcji tej patronują Lasy Państwowe, które dostarczają sadzonki drzewek.
Szczycieński Ośrodek Szkolno-Wychowawczy podczas piątkowego święta reprezentowały trzy grupy wiekowe: klasy I-III, gimnazjaliści oraz uczniowie zawodówki.
- Przedsięwzięcie służy integracji uczniów naszej szkoły, pozwala im dostrzec, jak ważna jest dbałość o przyrodę - mówi dyrektor Maria Jolanta Rudzka. - Może za kilka albo kilkanaście lat zaprosimy te dzieci, by wraz z rodzinami odpoczęły w cieniu drzew, które dziś posadziły - dodaje.
Dla młodych ludzi piątkowa akcja była przede wszystkim doskonałą lekcją ekologii. Od przedstawiciela Nadleśnictwa Szczytno, Jerzego Jabłońskiego, mogli dowiedzieć się sporo o sadzeniu i pielęgnacji drzew. Tłumaczył on m.in., żeby nie obrywać bocznych gałązek i chronić korzenie, by nie zostały przez przypadek uszkodzone.
- Choć teraz pogoda się pogorszyła, bo jest chłodno i mokro, to jesień jest najlepszą porą roku na sadzenie drzew, które lubią wilgoć - mówił leśniczy.
Uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wykazali się sporą wiedzą na temat znaczenia lasów w przyrodzie. Zanim przystąpili do sadzenia drzew, wyjaśnili zebranym, że są one fabryką tlenu, dają ludziom cień i służą do produkcji papieru. Potem, na terenie szkolnej posesji, zgodnie ze wskazówkami leśniczego, zasadzili drzewka. Młodym ludziom pomagali wicedyrektorzy - Andrzej Rangosz i Iwona Ciesnowska, a także nauczyciele - Hanna Potakowska, Edyta Szymańska i Lidia Olszewska.
Na koniec uczniowie złożyli "zielone ślubowanie", w którym zobowiązali się do szanowania przyrody i dbania o posadzone własnoręcznie drzewa.
(łuk)
2004.10.13