Kuszą niską ceną, są łatwo dostępne, a ich sprzedawcy obiecują zazwyczaj wysoką skuteczność. Tymczasem produkty lecznicze oferowane w internecie, na bazarach czy sexshopach mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Leki podwyższonego ryzyka

INTERNETOWE PUŁAPKI

W internecie można dziś kupić prawie wszystko. Nic więc dziwnego, że tę formę sprzedaży upodobali sobie także handlowcy oferujący rozmaite produkty lecznicze. Jeszcze do niedawna było to nielegalne, ale od około trzech lat można bez problemów nabyć różnego rodzaju specyfiki. Niestety, nie zawsze jest to bezpieczne. Klienci, zachęceni zwykle niższą niż w tradycyjnej aptece ceną, są narażeni na liczne pułapki. Zdarza się, że oferowane w sieci produkty bywają sfałszowane. To oznacza, że nie mają wymaganej jakości, nigdy nie zostały przebadane i nie posiadają koniecznych pozwoleń. Współwłaścicielka Apteki „Lwowskiej” w Szczytnie, długoletnia prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie magister farmacji Lucyna Łazowska apeluje, by dokonując zakupów przez internet, zachowywać daleko idącą ostrożność. Nie wszyscy handlujący w sieci działają bowiem zgodnie z obowiązującym prawem.

- Internetową sprzedaż produktów leczniczych mogą prowadzić tylko apteki i punkty apteczne powstałe na podstawie pozwolenia wydanego przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Przez internet nie wolno sprzedawać leków, które wydaje się z przepisu lekarza - informuje Lucyna Łazowska. Dodaje, że tylko przy zachowaniu tych zasad możemy mieć pewność, że zakupiony środek nie jest sfałszowany i że został dopuszczony do obrotu na terenie naszego kraju przez Ministra Zdrowia oraz organy Unii Europejskiej.

NIE NA BAZARACH, SIŁOWNIACH I SEXSHOPACH

Lucyna Łazowska stanowczo odradza kupowanie leków na bazarach, w siłowniach czy w sexshopach.

- Mogą to być produkty niewiadomego pochodzenia, niedopuszczone do obrotu w naszym kraju - ostrzega. Tymczasem leków, po które sięgają mieszkańcy, jest cała masa. Najczęściej poszukiwanymi są środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, suplementy diety i witaminy. Na siłowniach czy klubach fitness mogą być dostępne z kolei produkty mające na celu przyrost masy mięśniowej lub odchudzające.

- Ich zażywanie może prowadzić do rozregulowania całego systemu hormonalnego człowieka - uczula Lucyna Łazowska. Przestrzega też przed kupowaniem specyfików w sexshopach, gdzie sprzedawcy często oferują sfałszowaną viagrę, mogącą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia lub niedziałające zgodnie z przeznaczeniem.

- Zdarza się, że często są to tylko barwione na niebiesko tabletki.

Farmaceutka podkreśla, że każdy lek, zanim zostanie dopuszczony do obrotu na terenie Polski, musi przejść długotrwałą i skomplikowaną procedurę. Ściśle określone warunki towarzyszą także przechowywaniu i transportowaniu lekarstw. Zdaniem Lucyny Łazowskiej, źle się stało, że w ogóle dopuszczono możliwość sprzedaży internetowej produktów leczniczych.

- Duże znaczenie ma przecież kontakt pacjenta z farmaceutą, który w razie wątpliwości zawsze służy fachową radą.

PACJENCIE, NIE LECZ SIĘ SAM

Sceptycznie do sprzedaży internetowej leków podchodzi również doktor Joanna Pawłowicz-Radosz. Wskazuje ona jednak na inny aspekt sprawy. Jej zdaniem duża liczba oferowanych produktów i łatwy do nich dostęp powodują, że pacjenci zaczynają leczyć się sami, unikając kontaktu z lekarzem.

- Takie postępowanie przynosi fatalne skutki. Najpierw trzeba się badać, zwłaszcza po 40. roku życia, a dopiero potem leczyć. Im mniej w siebie wrzucamy różnych specyfików, tym lepiej - radzi doktor Pawłowicz-Radosz.

Ewa Kułakowska

* Sfałszowane produkty lecznicze to nieodpowiedniej jakości leki, które zostały wyprodukowane nielegalnie, poza wiedzą podmiotu odpowiedzialnego oraz bez zgody organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

* Wyniki badań przeprowadzanych do tej pory na sfałszowanych produktach leczniczych wykazują najczęściej:

- zbyt małą ilość substancji czynnej - lek działa zbyt słabo, prawie niezauważalnie,

- całkowity brak substancji czynnej - lek nie działa wcale,

- niewłaściwą substancję czynną - lek działa zupełnie inaczej niż powinien (np. lek przeciwbólowy obniża ciśnienie krwi lub działa przeciwbakteryjnie, lecz nie łagodzi bólu),

- substancję niedopuszczoną do stosowania w lekach - taki lek jest szczególnie niebezpieczny z uwagi na toksyczność dla organizmu.

źródło: strona internetowa Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego